21.8 C
Skopje
15/06/2021 | 15:32

Дејан Георгиевски против олимпискиот првак за историски пласман на Олимписките игри

Дејан Георгиевски ја помина првата препрека на квалификациите во Софија за Олимписките игри во Токио ова лето. Георгивески го совлада Динко Шегедин од Босна...

Филип Додевски одличен против светскиот првак Алесио, повредата го одлучи победникот

Голема штета за Филип Додевски (-80 кг) на квалификациите за Олимписките игри во Токио што се одржуваат во Софија. Нашиот таеквондист прикажа одлина борба...

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Се снима филм за борбеното самбо (ВИДЕО)

Популарната дисциплина борбено (комбат) самбо ќе биде во фокусот на филмот „Лига на војни“. Тој ќе ја претстави приказната за момче кое расте со...

ББФФМ: Која е причината Комисијата за заразни болести да привилегира некои спортови и федерации?

Последната одлука на Владата на Македонија, донесена по препорака на Комисијата за заразни болести, гласи вака: „Согласно препораките на Комисијата останува забраната за работа...

Јапонски сумо-борач почина откако ривалот му го скрши вратот (ВИДЕО)

Сумо борачот Хибикуру почина денеска во болница откако пред еден месец го скрши неговиот врат во борба. Борачот се повреди на 26 март, кога противникот...

Светската самбо федерација организира онлајн семинари

Нови тренинзи на Интернет ќе спроведе Светската федерација за самбо (ФИАС/ FIAS). Кампањата се спроведе прв пат во јануари, кога повеќе од 250 спортисти...

Железниот Мајк ја покажа нокаутирачката моќ (ВИДЕО)

Мајк Тајсон уште еднаш демонстрираше што може да направи неговото десно кроше. „Железниот Мајк“ го нокаутира Кеш Вилер откако се појави во последното издание...

МОК финансиски ќе го помага светскиот рекордер Бошко Стаменковски

Македонскиот олимписки комитет соопшти дека финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски, еден од ретките во Македонија кој се занимава со малку познатиот „пауер лифтинг“,...

„Скопје опен 2021“ одложен за 5 јуни

Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен 2021“ кој ќе се одржи по осми пат, заради состојбата со пандемијата на Ковид-19 се презакажува за 5 јуни. Турнирот...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

На Европското првенство во борење за кадети ништо ново

И денеска Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, резултатски не е интерсно за нас бидејќи нашите борачи се поразени во првите средби. Омер Јусуфи,...

Вајт покажа почит кон Поветкин по одлуката за пензионирање

Дилиен Вајт не се обесхрабри по повлекувањето на Александар Поветкин од професионалниот бокс. Потсетуваме, Дилиен Вајт го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда на гала...

Теофимо Лопез: Ќе го нокаутирам Ломаченко и во втора битка

Шампионот во лесна категорија Теофимо Лопез верува дека поранешниот шампион Васил Ломаченко е целосен губитник. Тие се бореа за титулите на крајот на 2020...

Јапонија најдобра на Светското првенство во џудо

На Светското првенство во џудо што се одржа во Унгарија Јапонија е најдобра репрезентација со освоени 11 медали – 5 златни, 4 сребрени и...

24 каратисти обезбедија виза за Олимписките игри во Токио, само тројца се од Балканот

На карате квалификациите во Париз норма за Олимписките игри во Токио обезбедија 24 каратисти во кати борби, за жал, без наши претставници. Од Балканот за...

Спирковска и Неделковска ја претставуваат Македонија на ЕП во борење за кадети

На Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, настапуваат и две борачки од БК Вардар, Марија Спирковска и Марија Неделковска. Тренерот на Вардар и предводник...

Погледнете го атрактивниот нокаут на Бобан Илиоски (ВИДЕО)

Бобан Илисоки на 11 јуни извојува ефектна нокаут победа во првата рунда против Месуд Селимовиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 84 килограми...