20.8 C
Skopje
15/06/2021 | 14:23

Дарко Гоцевски: Ќе работиме на афирмација и пропаганда на крав магата, за да стигне...

Крав мага е израелски борбен систем за самоодбрана кој на почетокот е користен и измислен за специјалните...

Најсилната и најубавата во светот – Гета Беча во посета на најдобрите во Магнус...

Една од најсилните и најубавите жени во светот, Гета Беча, беше во друштво на тренерот по фитнес и боди билдинг Дејан Митровски  - Урко...

ББФФМ: Која е причината Комисијата за заразни болести да привилегира некои спортови и федерации?

Последната одлука на Владата на Македонија, донесена по препорака на Комисијата за заразни болести, гласи вака: „Согласно препораките на Комисијата останува забраната за работа...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Блеснаа билдерите на отворена сцена во парк на Државното првенство (ФОТО)

После три месечна забрана за работа на бодибилдинг и фитнес клубовите во Македонија и само еден месец од нивното повторно започнување со работа, под...

Васил Тупурковски е реизбран за претседател на МОК

Д-р Васил Тупурковски е ново-стариот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК). Досегашниот прв човек речиси доби акламативна поддршка од страна на делегатите на изборното...

Карате клубот Партизан најдобра екипа, Јорданчо Петров најдобар тренер во Кочани за 2017-та (ФОТО)

Карате клубот Партизан од Кочани е најдобрата спортска екипа за 2017 година на Општина Кочани, а нејзиниот тренер Јорданчо Петров е најдобриот меѓу тренерите. Покрај...

Магнус со 9 медали е најуспешен на боди билдинг и фитнес „Купот на Македонија...

Најуспешниот клуб на боди билдинг и фитнес „Купот на Македонија 2018“ е Центарот за боди билдинг фитнес и боречки спортови Магнус од Скопје, со...

Маја Бобан ги почна подготовките за ЕП и СП: Верувам дека ќе освојам медал...

Репрезентативката во самбо, Маја Бобан, ништо не препушта на случај за крајната цел – медал од европско или светско првенство во самбо. Бобан ги...

Тоше Зафиров е светски вицешампион во бодибилдинг (ФОТО/ВИДЕО)

Тоше Зафиров е вицешампион на светот во бодибилдинг во тешка категорија. Зафиров на Светското првенство на Меѓународната бодибилдинг и фитнес федерцаија во Копер, Словенија, го...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

На Европското првенство во борење за кадети ништо ново

И денеска Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, резултатски не е интерсно за нас бидејќи нашите борачи се поразени во првите средби. Омер Јусуфи,...

Вајт покажа почит кон Поветкин по одлуката за пензионирање

Дилиен Вајт не се обесхрабри по повлекувањето на Александар Поветкин од професионалниот бокс. Потсетуваме, Дилиен Вајт го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда на гала...

Теофимо Лопез: Ќе го нокаутирам Ломаченко и во втора битка

Шампионот во лесна категорија Теофимо Лопез верува дека поранешниот шампион Васил Ломаченко е целосен губитник. Тие се бореа за титулите на крајот на 2020...

Јапонија најдобра на Светското првенство во џудо

На Светското првенство во џудо што се одржа во Унгарија Јапонија е најдобра репрезентација со освоени 11 медали – 5 златни, 4 сребрени и...

24 каратисти обезбедија виза за Олимписките игри во Токио, само тројца се од Балканот

На карате квалификациите во Париз норма за Олимписките игри во Токио обезбедија 24 каратисти во кати борби, за жал, без наши претставници. Од Балканот за...

Спирковска и Неделковска ја претставуваат Македонија на ЕП во борење за кадети

На Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, настапуваат и две борачки од БК Вардар, Марија Спирковска и Марија Неделковска. Тренерот на Вардар и предводник...

Погледнете го атрактивниот нокаут на Бобан Илиоски (ВИДЕО)

Бобан Илисоки на 11 јуни извојува ефектна нокаут победа во првата рунда против Месуд Селимовиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 84 килограми...