18 C
Skopje
06/05/2021 | 21:38

Мојсовски: Спортистите ќе добијат пензиски стаж, осигурување и пензија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски денеска ги израдува актуелните спортисти во државата и конечно најави регулирање на нивниот работен и...

Светското првенство во самбо ќе се одржи во Узбекистан

Ташкент ќе биде домаќин на Светскиот шампионат во самбо во 2021 година. Соодветната одлука беше донесена на состанокот на Извршниот комитет на Меѓународната самбо...

Таеквондо репрезентацијата во Крушево ја почнува акцијата за пласман на ЛОИ

Македонските таеквондо репрезентација денеска ги почна подготовките во Крушево, а ќе траат 15 дена. Подготовките ќе ги предводени селекторот Борче Костовски, а ќе му помагаат...

Македонската таеквондо репрезентација одржа заеднички тренинг (ФОТО)

Македонската таеквондо репрезентација одржа заеднички тренинг. На тренигот имаше репрезентативци од следните клубови: Годел, Борец, Кобра, Бутел, Хва ранг и Корио. Продложува праксата еднаш неделно...

„Скопје опен“ по осми пат на 17 април

Годинава по осми пат ќе се одржи Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен“. Турнирот во олимпиското такевондо ќе се одржи на 17 април Спортскиот центар „Кале“...

Мила Рељиќ ја извојува првата сениорска победа на силниот Г-1 турнир „Турција опен“

Младата натпреваручка на Таеквондо клубот Тигри-Скопје, Мила Рељиќ, имаше успешно сениорско деби на силниот Меѓународен турнир од Г1 серијата „Турција опен“, остварувајќи ја првата...

Томас Бах доби уште еден претседателски мандат во Меѓународниот олимписки комитет

Меѓународниот олимписки комитет уште четири години ќе биде предводен од Томас Бах. Тоа е официјалниот резултат на денешното онлајн гласање во изборот за предводник на...

Бронза за Филип Додевски на „Софија опен“ со победа на третиот во свет, а...

Филип Додевски (-87 кг) го освои бронзениот медал во сениорска конкуренција на Меѓународниот таеквондо турнир од серијата Г-1 „Рамус Софија опен“ во Бугарија. Ова...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Кипар ќе биде домаќин на Европското првенство во самбо

Годинашново Европско првенство во машка и женска конкуренција во самбо ќе се одржи од 12 до 17 мај во Лимасол, Кипар. Извршниот комитет на Европската...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Вердум и Фереира точни на мерењето за ПФЛ 3, Делија и Пајиќ ќе се...

Поминаа мерењето за ПФЛ 3 настанот што ќе се одржи за неколку часа во Њyџерси. Во главната борба ќе ги видиме легендата Фабрицио Вердум...

Прохаска се искачи на ранг-листата по победата над Рејес, а Ракиќ падна

Јиржи Прохаска направи феноменален скок на ранг-листата во полутешка категорија на УФЦ. Причината за ова е нокаутот што Чехот го забележа против Доминик Рејес...

Отпуштениот Санчез: Од УФЦ ќе се обидат да ме убијат!

Диего Санчез е загрижен за својот живот по конфликтот со УФЦ. Ветеранот беше отпуштен од организацијата. Сега, повеќе од сè, тој сака средба со Дана...

Јоана Јеџејчик со ужасна повреда на ногата (ФОТО)

Joана Јеџејчик, поранешната УФЦ шампионка, повеќе од една година е надвор од октагонот. Полската воинка е поразена во последните четири одбрани на титулата. Поради коронавирусот,...

Ковингтон се подигра со Мек Грегор: Тој е кловн

Шампионот во полусредна категорија на УФЦ Колби Ковингтон го нападна Конор Мек Грегор заради изјавите за шампионска борба. Ковингтон е главен предизвикувач за шамоинската титулат...

Марихуаната веќе не е забранета од Спортската комисија на Флорида

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт ја поддржува намерата да се олабават прописите за марихуана за спортистите во организацијата. Малку по малку, спортските комисии се...