20.8 C
Skopje
15/06/2021 | 14:20

Првиот манга (јапонски стрип) на македонски јазик: Стрипот е силно оружје за пренесување на...

Неодамна во издание на единственото македонско доџо за класични јапонски боречки вештини во нашата земја „Пат кон...

Шест медали за бодибилдинг и фитнес репрезентацијата на Балканското првенство (ФОТО)

Македонската бодибилдинг и фитнес репрезентација го постигна својот надобар успех до сега на балканските првенства. На 28.Балканското...

Игор Довезенски – инструкторот за класични јапонски боречки вештини: Противници сме си ние и...

Единствениот македонски инструктор за класични јапонски самурајски и нинџа вештини, Игор Довезенски, неодмана се врати од Јапонија каде што беше на тринеделно усовршување кај...

Во Крушево со кове олимпискиот медал на Дејан Георгиевски (ФОТО)

Македонската таеквондо репрезентација е на подготовки во Крушево, пред за подигање на формата на Дејан Георгиевски за Олимписките игри во Токио ова лето. „Моментално сме...

Кој прави подобра шпага – Бјанка ван Дам или Жан Клод ван Дам?!

Бјанка ван Дам покажа дека ги има гените на татко и Жан Клод ван Дам. Таа пре днекое време позираше во една од најпознатите пози...

Пуликсенија Јованоска спортист на Прилеп за 2019-та, Мицкоски најдобар тренер, Чатлески најдобар спортски работник

Спортист на Прилеп за 2019 година е каратистката Пулексенија Јованоска, петта на последниот Европски шампионат и најдобра во изборот на...

Јапонски сумо-борач почина откако ривалот му го скрши вратот (ВИДЕО)

Сумо борачот Хибикуру почина денеска во болница откако пред еден месец го скрши неговиот врат во борба. Борачот се повреди на 26 март, кога противникот...

Македонија со тројца натпреварувачи на СП во таеквондо на ИТФ

Кина ќе биде домаќин на Светското првенство во таеквондо во неолимписката верзија (ИТФ), а Македонија ќе настапи со тројца натпреварувачи. „Имаме тројца подготвени натпреварувачи,...

Александар Маленко го разбранува Собранието на МОК

Македонскиот олимписки комитет (МОК) го одржа редовното годишно Собрание, при што точките минуваа и без дискусија. Но, заспаноста на Собранбието на МОК ја за разбранува...

И убави, и секси и мајстори во боречките спортови и фитнесот на календарот на...

„Пелистерка“ го обелодени својот календар за 2018 година, со 12 македонски спортистки. Нас не радува што еден дел од нив се од боречките спортови...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

На Европското првенство во борење за кадети ништо ново

И денеска Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, резултатски не е интерсно за нас бидејќи нашите борачи се поразени во првите средби. Омер Јусуфи,...

Вајт покажа почит кон Поветкин по одлуката за пензионирање

Дилиен Вајт не се обесхрабри по повлекувањето на Александар Поветкин од професионалниот бокс. Потсетуваме, Дилиен Вајт го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда на гала...

Теофимо Лопез: Ќе го нокаутирам Ломаченко и во втора битка

Шампионот во лесна категорија Теофимо Лопез верува дека поранешниот шампион Васил Ломаченко е целосен губитник. Тие се бореа за титулите на крајот на 2020...

Јапонија најдобра на Светското првенство во џудо

На Светското првенство во џудо што се одржа во Унгарија Јапонија е најдобра репрезентација со освоени 11 медали – 5 златни, 4 сребрени и...

24 каратисти обезбедија виза за Олимписките игри во Токио, само тројца се од Балканот

На карате квалификациите во Париз норма за Олимписките игри во Токио обезбедија 24 каратисти во кати борби, за жал, без наши претставници. Од Балканот за...

Спирковска и Неделковска ја претставуваат Македонија на ЕП во борење за кадети

На Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, настапуваат и две борачки од БК Вардар, Марија Спирковска и Марија Неделковска. Тренерот на Вардар и предводник...

Погледнете го атрактивниот нокаут на Бобан Илиоски (ВИДЕО)

Бобан Илисоки на 11 јуни извојува ефектна нокаут победа во првата рунда против Месуд Селимовиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 84 килограми...