18 C
Skopje
06/05/2021 | 21:37

15 години затвор за тренер насилник, злоставувач

Познатиот тренер за боречи вештини Виктор Пестов од рускиот град Светогорск е осуден на 15 години затвор за сексуално злоставување на малолетни лица. 69-годишниот...

Постхумно Признание за животно дело на Златко Неделковски од АФСО (ФОТО)

Златко Неделковски од АФСО (AFSO: The World All Fight System Organization) со Одлука на Советот на стручниот спортски колегиум на ниво на сите 5о...

Георгиевски и Додевски со тешки противници ќе водат борба за медал на ЕП

На Европското таеквондо првенство за сениори денеска настапија тројца наши репрезентативци, а двајца дебитираа во сениорска категорија со што го платија данокот на неискуството....

Бремена во осми месец таеквондистка освои златен медал! (ВИДЕО)

Аминат Идрес од Нигерија се натпреваруваше во осми месец од својата бременост и успеа да го освои златниот медал на Националниот спортски фестивал кој...

Одложено Европското првенство во самбо

Европското првенство во самбо за мажи и жени, како и за јуниори и јуниорки е одложено за крајот на мај. Веста ја објави Европската самбо...

Македонија со шестмина репрезентативци на ЕП во таеквондо оди на медали (ФОТО)

На Европското таеквондо првенство за сениори Македонија настапува со шест репрезентативци. По водство на претседателот на Македонската таеквондо федерација (МТФ) и селектор д-р Борче Костовски...

Огромен човек тргна да се прави фраер, но беше претепан во Волмарт (ВИДЕО)

Клиентите на Волмарт во САД беа сведоци на интересна глетка. Огромен човек што луѓето го препознаа како Брус Кембел, поранешен играч на Оукленд Рајдерс,...

Пејџ ван Зант си игра со фантазијата на обожавателите со својата најпровокативна објава досега...

Се чини дека Пејџ ван Зант сè помалку размислува за својата кариера во боречките вештини. Ако ги погледнеме социјалните мрежи и медиумското покривање, Пејџ ван...

Одлични подготовки на македонската таеквондо репрезентација во Крушево, заверени норми за Токио е главната...

Македонската таеквондо репрезентација утре го завршува првиот 12-дневен циклус подготовки пред олимписките квалификации во мај. Претседатело на МТФ и селектор на националниот тим Борче Костовски...

Таеквондистите на Хва ранг ИТФ и онлајн растураат – 7 медали на „Чешка е-опен...

Викендов се одржа Mеѓународниот отворен таеквондо ИТФ онлајн турнир „Чешка е-опен 2021“ во организација на Чешката таеквондо ИТФ федерација, а на кој настапи и...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Вердум и Фереира точни на мерењето за ПФЛ 3, Делија и Пајиќ ќе се...

Поминаа мерењето за ПФЛ 3 настанот што ќе се одржи за неколку часа во Њyџерси. Во главната борба ќе ги видиме легендата Фабрицио Вердум...

Прохаска се искачи на ранг-листата по победата над Рејес, а Ракиќ падна

Јиржи Прохаска направи феноменален скок на ранг-листата во полутешка категорија на УФЦ. Причината за ова е нокаутот што Чехот го забележа против Доминик Рејес...

Отпуштениот Санчез: Од УФЦ ќе се обидат да ме убијат!

Диего Санчез е загрижен за својот живот по конфликтот со УФЦ. Ветеранот беше отпуштен од организацијата. Сега, повеќе од сè, тој сака средба со Дана...

Јоана Јеџејчик со ужасна повреда на ногата (ФОТО)

Joана Јеџејчик, поранешната УФЦ шампионка, повеќе од една година е надвор од октагонот. Полската воинка е поразена во последните четири одбрани на титулата. Поради коронавирусот,...

Ковингтон се подигра со Мек Грегор: Тој е кловн

Шампионот во полусредна категорија на УФЦ Колби Ковингтон го нападна Конор Мек Грегор заради изјавите за шампионска борба. Ковингтон е главен предизвикувач за шамоинската титулат...

Марихуаната веќе не е забранета од Спортската комисија на Флорида

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт ја поддржува намерата да се олабават прописите за марихуана за спортистите во организацијата. Малку по малку, спортските комисии се...