26 C
Skopje
06/05/2021 | 20:24

Јапонски сумо-борач почина откако ривалот му го скрши вратот (ВИДЕО)

Сумо борачот Хибикуру почина денеска во болница откако пред еден месец го скрши неговиот врат во борба. Борачот се повреди на 26 март, кога противникот...

ББФФМ: Која е причината Комисијата за заразни болести да привилегира некои спортови и федерации?

Последната одлука на Владата на Македонија, донесена по препорака на Комисијата за заразни болести, гласи вака: „Согласно препораките на Комисијата останува забраната за работа...

Се снима филм за борбеното самбо (ВИДЕО)

Популарната дисциплина борбено (комбат) самбо ќе биде во фокусот на филмот „Лига на војни“. Тој ќе ја претстави приказната за момче кое расте со...

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

ББФФМ: Бодибилдингот и фитнесот неоправдано се обесправени, работат по сите протоколи

На 09 април 2021 година на барање на ББФФМ се одржа работен состанок помеѓу, Комисијата за работа во услови на пандемија при ББФФМ во...

Огромен човек тргна да се прави фраер, но беше претепан во Волмарт (ВИДЕО)

Клиентите на Волмарт во САД беа сведоци на интересна глетка. Огромен човек што луѓето го препознаа како Брус Кембел, поранешен играч на Оукленд Рајдерс,...

Бремена во осми месец таеквондистка освои златен медал! (ВИДЕО)

Аминат Идрес од Нигерија се натпреваруваше во осми месец од својата бременост и успеа да го освои златниот медал на Националниот спортски фестивал кој...

Првиот манга (јапонски стрип) на македонски јазик: Стрипот е силно оружје за пренесување на...

Неодамна во издание на единственото македонско доџо за класични јапонски боречки вештини во нашата земја „Пат кон...

Железниот Мајк ја покажа нокаутирачката моќ (ВИДЕО)

Мајк Тајсон уште еднаш демонстрираше што може да направи неговото десно кроше. „Железниот Мајк“ го нокаутира Кеш Вилер откако се појави во последното издание...

Џудото, борењето и боксот со нови дисциплини на Олимпијадата во Токио 2020

Интернационалниот олимписки комитет ги соопшти радикалните промени во програмата за натпреварување на ОИ во Токио 2020 и вклучи нови дисциплини на програмата. Меѓу новите...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Вердум и Фереира точни на мерењето за ПФЛ 3, Делија и Пајиќ ќе се...

Поминаа мерењето за ПФЛ 3 настанот што ќе се одржи за неколку часа во Њyџерси. Во главната борба ќе ги видиме легендата Фабрицио Вердум...

Прохаска се искачи на ранг-листата по победата над Рејес, а Ракиќ падна

Јиржи Прохаска направи феноменален скок на ранг-листата во полутешка категорија на УФЦ. Причината за ова е нокаутот што Чехот го забележа против Доминик Рејес...

Отпуштениот Санчез: Од УФЦ ќе се обидат да ме убијат!

Диего Санчез е загрижен за својот живот по конфликтот со УФЦ. Ветеранот беше отпуштен од организацијата. Сега, повеќе од сè, тој сака средба со Дана...

Јоана Јеџејчик со ужасна повреда на ногата (ФОТО)

Joана Јеџејчик, поранешната УФЦ шампионка, повеќе од една година е надвор од октагонот. Полската воинка е поразена во последните четири одбрани на титулата. Поради коронавирусот,...

Ковингтон се подигра со Мек Грегор: Тој е кловн

Шампионот во полусредна категорија на УФЦ Колби Ковингтон го нападна Конор Мек Грегор заради изјавите за шампионска борба. Ковингтон е главен предизвикувач за шамоинската титулат...

Марихуаната веќе не е забранета од Спортската комисија на Флорида

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт ја поддржува намерата да се олабават прописите за марихуана за спортистите во организацијата. Малку по малку, спортските комисии се...