17.8 C
Skopje
31/07/2021 | 09:56

Дејан Георгиевски го згази светскиот првак Рафаел Алба во Токио

Дејан Георгиевски го згази светскиот првак Рафаел Алба од Куба на Олмписките игри во Токио со 11-8 во категоријата над 87 килограми. Нашиот таеквондист се...

Дејан Георгиевски: Ќе го дадам и последниот атом од себе за да ја израдувам...

Утре Дејан Георгиевски во 6:45 часот по македонско време излегува на олимпиското татами во Токио за да ги одмери силите со актуелниот светски шампион...

Тренерите Костовски се откажуваат од наградата на Владата во корист на Дејан Георгиевски

„Владата доделила 20. 000 евра за македонската спортска икона Дејан Георгиевски и 10.000 евра за тренерите. Мојот брат д-р Борче Костовски и јас како тренери...

Ристо Димитров-Чурино стана специјален претставник за традиционалното борење во Оман

Македонскиот борец и тренер кој работи во Оман, битолчанецот Ристо Димитров – Чурино, за Божик доби ласкаво признание, тој е избран за специјален претставник...

Во Крушево со кове олимпискиот медал на Дејан Георгиевски (ФОТО)

Македонската таеквондо репрезентација е на подготовки во Крушево, пред за подигање на формата на Дејан Георгиевски за Олимписките игри во Токио ова лето. „Моментално сме...

Шабан Трстена: Дејан шампионе, ти за мене не си сребрен, туку си златно момче...

„Добро утро спортски шампиони. Олимпиското сребро кое сјае како злато... Дејан шампионе, ти за мене не си сребрен, туку си златно момче и олимписки победник“,...

Дејан Георгиевски испиша историја – ќе се бори за златен олимписки медал

Дејан Георгиевски е во големото финале на Олимписките игри во Токио. Дејан Георгиевски во полуфиналето го совлада Кјо Дон Ин од Јужна Кореја со...

Убавината на мускулите пред битолчани на Купот на Македонија (ФОТО)

Синоќа во Битола во спортската сала Младост се одржа традиционалниот квалфикационен натпревар во бодибилдинг и фитнес „Куп на Македонија 2018“, на кој Фитнес центарот...

ББФФМ: Бодибилдингот и фитнесот неоправдано се обесправени, работат по сите протоколи

На 09 април 2021 година на барање на ББФФМ се одржа работен состанок помеѓу, Комисијата за работа во услови на пандемија при ББФФМ во...

Дејан Георгиевски обезбеди норма за Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Голема победа на Дејан Георгиевски (+80 кг) над олимпискиот шампион Радик Исаев од Азербејџан 13-6 и обезбедена олимписка нормана квалификациите во Софија за Олимписките...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Патрицио Фреир го срамни со земјата Снуп Дог

Патрицио Фреир е лут на рап ѕвездата Снуп Дог. Снуп објави видео на социјалните мрежи во кое го поддржува Еј Џеј Меки. Викендов Фреир...

Масвидал го прашаа што би бил да не станеше ММА борец: Ќе бев во...

Хорхе Масвидал (35-15) загуби со нокаут во втората рунда на крајот на април против шампионот Камару Усман во меч за титулата во средна категорија...

Фонсека медалот им го посвети Пума и Адидас – не сакале да му бидат...

Португалскиот џудист, Жорже Фонсека, на Летните олимписки игри во Токио освои бронзен медал во категоријата до 100 килограми, и потоа привлече внимание со изјавата...

Русинот Башаев го совлада непоразениот легендарен Теди Ринер

Легендарниот Французун Теди Ринер, двојниот олимписки првак од Лондон 2012 и Рио 2016, кој тежи дури 37 златни медали од големите џудо натпреварувања доживеа...

МТФ: Дејан Георгиевски имаше велелепен пречек од нашиот народ, а Македонија голем од врвен...

Македонската таеквондо федерација се заблагодарува за сите емоции и за големата поддршка изразерни на вчерашниот пречек на олимпискиот видешампион Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“...

Даниел Кормиер загрижен за менталното здравје на Мек Грегор: Треба да побара помош

Конор Мек Грегор неодамна беше тешко повреден во мечот против Дастин Пориер, при што заврши на операција и го чека подолго закрепнување. Ирската ѕвезда...

Нгану изгледа силно, си пие кафе, прима удари и око не му трепнува (ВИДЕО)

Френсис Нгану не планира да го брани шампионскиот појас во тешка категорија на УФЦ кој го освои на 27 март на УФЦ 260 против...