18 C
Skopje
06/05/2021 | 22:10

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Се снима филм за борбеното самбо (ВИДЕО)

Популарната дисциплина борбено (комбат) самбо ќе биде во фокусот на филмот „Лига на војни“. Тој ќе ја претстави приказната за момче кое расте со...

ББФФМ: Која е причината Комисијата за заразни болести да привилегира некои спортови и федерации?

Последната одлука на Владата на Македонија, донесена по препорака на Комисијата за заразни болести, гласи вака: „Согласно препораките на Комисијата останува забраната за работа...

Јапонски сумо-борач почина откако ривалот му го скрши вратот (ВИДЕО)

Сумо борачот Хибикуру почина денеска во болница откако пред еден месец го скрши неговиот врат во борба. Борачот се повреди на 26 март, кога противникот...

Светската самбо федерација организира онлајн семинари

Нови тренинзи на Интернет ќе спроведе Светската федерација за самбо (ФИАС/ FIAS). Кампањата се спроведе прв пат во јануари, кога повеќе од 250 спортисти...

Железниот Мајк ја покажа нокаутирачката моќ (ВИДЕО)

Мајк Тајсон уште еднаш демонстрираше што може да направи неговото десно кроше. „Железниот Мајк“ го нокаутира Кеш Вилер откако се појави во последното издание...

МОК финансиски ќе го помага светскиот рекордер Бошко Стаменковски

Македонскиот олимписки комитет соопшти дека финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски, еден од ретките во Македонија кој се занимава со малку познатиот „пауер лифтинг“,...

„Скопје опен 2021“ одложен за 5 јуни

Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен 2021“ кој ќе се одржи по осми пат, заради состојбата со пандемијата на Ковид-19 се презакажува за 5 јуни. Турнирот...

ББФФМ: Бодибилдингот и фитнесот неоправдано се обесправени, работат по сите протоколи

На 09 април 2021 година на барање на ББФФМ се одржа работен состанок помеѓу, Комисијата за работа во услови на пандемија при ББФФМ во...

Завршија нашите надежи за медал на ЕП во таековондо (ФОТО/ВИДЕО)

Од Европското таеквондо првенство за сениори во Софија имавме големи надежи, но денеска тие завршија со настапот на Дејан Георгиевски и Филип Додевски. И...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Мејведер ја исфрли свршеницата, му смета да тренира – била премногу скеси

Легендарниот американски боксер Флојд Мејведер ја исфрли свршеницата Ана Монро од вилата во Лас Вегас за да може подобро да подготви за борбата против...

Таеквондо репрезентативците заминаа во Софија по олимписка норма

Во Софија од 7 до 9 мај се одржуваат квалификации за Олимписките игри во Токио, а во секоја категорија само двајцата финалисти обезбедуваат олимписка...

Вердум и Фереира точни на мерењето за ПФЛ 3, Делија и Пајиќ ќе се...

Поминаа мерењето за ПФЛ 3 настанот што ќе се одржи за неколку часа во Њyџерси. Во главната борба ќе ги видиме легендата Фабрицио Вердум...

Прохаска се искачи на ранг-листата по победата над Рејес, а Ракиќ падна

Јиржи Прохаска направи феноменален скок на ранг-листата во полутешка категорија на УФЦ. Причината за ова е нокаутот што Чехот го забележа против Доминик Рејес...

Отпуштениот Санчез: Од УФЦ ќе се обидат да ме убијат!

Диего Санчез е загрижен за својот живот по конфликтот со УФЦ. Ветеранот беше отпуштен од организацијата. Сега, повеќе од сè, тој сака средба со Дана...

Јоана Јеџејчик со ужасна повреда на ногата (ФОТО)

Joана Јеџејчик, поранешната УФЦ шампионка, повеќе од една година е надвор од октагонот. Полската воинка е поразена во последните четири одбрани на титулата. Поради коронавирусот,...

Ковингтон се подигра со Мек Грегор: Тој е кловн

Шампионот во полусредна категорија на УФЦ Колби Ковингтон го нападна Конор Мек Грегор заради изјавите за шампионска борба. Ковингтон е главен предизвикувач за шамоинската титулат...