Загреб домаќин на Европскиот клупски шампионат во таеквондо

Загреб е домаќин на Европскиот клупски шампионат во таеквондо, што ќе се одржи од 21 до 25 ноември во уникатниот амбиент на Кристалната сала на хотелот Вестин. Тоа ќе биде едно од најголемите натпреварувања во таеквондо оваа година во светот....

Самбо репрезентацијата на прием во АМС по Светското првенство во Нови Сад

Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Наумче Мојсовски денеска имаше средба со претседателот на Самбо Федерацијата - Ердал Фаќик и учесниците на Светското првенство во самбо за јуниори и сениори во самбо кое се одржа во Нови...

Сребрен медал за Марко Андонов „Сербијан греплинг куп“ (ФОТО)

Борачот на ПБК Безбедност од Скопје, Марко Андонов, денес на 6. „Сербијан греплинг куп“ во Кула го освои сребрениот медал во јуниорска конкуренција во категоријата до 71 килограм. Макрко до медалот стигна со две победи. Тој ги совлада Немања Павловиќ...

Македонија домаќин на Светското самбо првенство 2022 година и Европското 2023

Македонија ја доби организацијата на две големи натпреварувања во самбо Европско и Светско првенство во 2023 и 2022 година. Во 2022 година Македонија ќе биде домаќин на Светското првенство во самбо за кадети и јуниори, кога ќе се одбележи 10-годишнината...

Македонија се пласира на Европско првенство!

Македонската фудбалска репрезенатција вечерва напиша историја. Со победата во Тбилиси над селекцијата на Грузија, Македонија за прв пат ќе игра на Европско првенство. Со еден гол во 56. минута по одлична акција, македонската репрезентација успеа да оствари голем триумф...

Борец на Белатор освои златен медал на Светското првенство во комбат самбо

Борецот на Белатор во тешка категорија, Валентин Молдавски, освои златен медал на Светскиот шампионат во самбо изминатиов викенд во Нови Сад, Србија. 28-годишниот Русин ги победи ривалите во категоријата над 100 кг, и ова е негов втор златен медал од...

Политичар сака да го исфрли Кимпембе од репрезентацијата на Франција оти „лајкнал“ објава на...

Францускиот политичар Џордан Бардела инсистира дека играчот на Париз Сен Жермен, Пресенел Кимпембе, треба да биде исфрлен од француската фудбалска репрезентација затоа што му „лајкнал“ пост на Хабиб Нурмагомедов против францускиот претседател Емануел Макрон. Бардела го обвини освојувачот на светскиот...

Даниел Димевски избран за претседател на МОК

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, денеска официјално е избран за нов предводник на Македонскиот олимписки комитет (МОК) на Собранието кое заврши со мала дамка, откако предвреме салата ја напуштија дваесетина членови кои ја поддржуваа...

Тупурковски се повлекува од Олимпискиот комитет, Војнеска-Зикова претендент претседателската функција!

По 28 години на чело на најголемата спортска институција во Македонија, Васил Тупурковски се повлекува од претседателската функција на Македонскиот олимписки комитет, или согласно последните статутарни промени – Олимпискиот комитет на С. Македонија. На 28. октомври од 18 часот во...

ИОК е убеден дека Игрите ќе почнат на предвидениот датум

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) се обиде да убеди десетици национални федерации дека одложените Игри во Токио ќе почнат на 23 јули. „Ние сме сигурни дека Олимписките игри во Токио ќе се одржат следната година. Врз основа на тоа, одиме напред,...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

ВБЦ: Вајлдер заслужува меч со Фјури

Развојот на сагата околу можниот трет меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер може да добие уште еден неочекуван пресврт. Организацијата за чиј појас веќе...

Бронзениот од ЕП Ардијан Аземи на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ардијан Аземи, освојувачот на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое минатата недела се одржа во Будва денес беше примен во...

Рејчел Остович: Не сум бремена и немам Ковид-19

Натпреварувачката во мува категорија на УФЦ, Рејчел Остович изјави дека не е бремена и дека не била позитивна на Ковид-19. 29-годишната Американка се подготвува...

АЦА 114: Џонсон го нокаутира Омиеланчук за 69 секунди Омиеланчук (ВИДЕО)

АЦА 114 се одржа во Полска, а главната борба за титулата во тешка категорија меѓу Даниел Омиеланчук и Тони Џонсон заврши во првата рунда...

ММА шампион донираше милион долари за храна на сиромашните во време на Ковид-19

Шампионот во лесна категорија во ПФЛ, Емилијано Сорди ја донираше наградата од еден милион долари, освоена на турнирот во организацијата пред една година. Тој...