9 C
Skopje
05/03/2021 | 12:06

Владо Апостолов: Флексибилноста и бенифициите од неа

За еден спортист да ги избегне повредите, заморот и генерално да ја направи подобро својата изведба, од голема важност е флексибилноста. Флексибилен спортист секое...

ЕКСКЛУЗИВНО-Масао Кагава: 99 проценти каратето е на Олимписките игри во Токио 2020!

Сенсеи Масао Кагава е посебно значјна личност во светското карате од повеќе причини. Прво како натпреварувач постигнал големи резултати, а како вежбач, учител и...

Најдобар а најевтин 39. Македонски бисер! Како е можно тоа?

Македонскиот бисер порано беше синоним за турнир на кого беше чест да дојдат многу познати борачи, но како што минуваа годините, особено во последните...

Малите нешта што недостасуваат го прават борењето големо!

Се случија убави работи во борењето, како: освојувањето на брнозениот медал на Халил Зубаиров на Европското првенство до 23 години во Полска, сребрениот и...

Има-нема стипендии=декуражирање!

Често пати во разно-разни прилики се користи синтагмата „спортистите се нашите најголеми амабасадори“ и ако се имаат во предвид последените случувања во спортот, и...

Кој се срами од освојувачите на медали од Европското превснтво?!

Инкогнито прием на освојувачите на медали од Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Цирих, Швајцарија, приреди Карате федерацијата на...

Џиу-џица: Нанесување силна болка на противникот е најдобра самоодбрана!

Џиу-џицата е древна јапонска боречка вештина, а нејзиниот почеток е поврзан со 17 век и нејзиниот основач, Широбеи Акијама, студент по медицина, кој студирал...

САМБО-ПОЧЕТОЦИ И РАЗВОЈ!

Почетоците на Самбото  Самбо (Самозаштита без оружје) е руска боречка вештина. Зборот „Самбо“ е акроним за Самозаштита без оружје. Самбо е релативно модерен спорт, бидејќи...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Коди Гарбрант исфрлен од авион заради маска (ВИДЕО)

Поранешниот шампион во петел категорија на УФЦ, Коди Гарбрант, е исфрлен од авион на „Саутвест ерлајнс“. 29-годишниот Американец се пожалил дека бил симнат од...

Ентони Смит: Чимаев се чувтсвува лошо, затоа што беше убиец

Поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија на УФЦ, Ентони Смит, се произнесе во врса со случувањата околу Хамзат Чимаев. Пред неколку дена, непоразениот...

Андерсон: Аманда Нунеш е добар чекан, но не е добар клин (ВИДЕО)

Меган Андерсон едвај чека да влезе во кафезот со Аманда Нунеш. Тие ќе се борат викендов во подглавната борба на УФЦ 259, што ќе...

Се соочија борците за УФЦ 259 (ВИДЕО)

Ѕвездите на УФЦ, кои ќе се борат викендов во Лас Вегас, застанаа лице в лице. Ова се случи на прес-конференцијата пред неколку часа. Викендов...

Хабиб тврди дека има покани од Милан и Ал Васал

Непоразениот шампион во лесна категорија УФЦ, Хабиб Нурмагомедов доби понуди од најголемите фудбалски тимови. „Орелот“ покажа видео во кое легендата на фудбалот Златан Ибрахимовиќ...

Кипар ќе биде домаќин на Европското првенство во самбо

Годинашново Европско првенство во машка и женска конкуренција во самбо ќе се одржи од 12 до 17 мај во Лимасол, Кипар. Извршниот комитет на Европската...

Шекил О’Нил леташе, но овој пат од рингот и кршеше столици (ВИДЕО)

Шекил О’Нил некогаш беше незапирлива сила под обрачите на НБА со своите 216 см висина и околу 145 кг. Вчера тој и покажа на публиката...