1 C
Skopje
26/02/2021 | 05:33

Борење со конкретни ставови и расчистување со бизнис политиката

Македонското борење поодамна е во резултатска криза, но и во организациска и морална. Многу погрешни колосеци се фаќаа во минатото за последните две децении...

Владимир Богоевски: Националните федерации се одговорни за спортистите на ЕП и СП, ние ќе...

Македонските спортисти многу не се прославија на Олимписките игри во Рио де Жанеиро минатата година, а посебно од боречките спортови кои редовно и носеа...

Нова содржина за најмладите генерации во Скопје – РЕКРЕАТИВНА ГИМНАСТИКА

    Ова време на современа технологија го оддалечува човекот од поголема физичка активност. Многубројни научни истражувања во пракса потврдуваат дека физичката активност, со рационално водење...

Лоши подготовки лоши резултати на СП, нешто мора да се менува за ОИ 2020

Се спушти завесата на првото Светско првенство во карате откако овој спорт стана олимписки. На СП во Линц-Австрија, Јапонија си го кажа своето дека...

Дебакал на Балканот, Јапонија најдобра со 7 финалисти на СП во карате

Балканот од Турција до Словенија доживеа дебакал на Светското карате првенство во Линц Австрија. Само еден каратист ќе се бори за шампионската титула во десетте...

Култура на здрaвото живеење

Современиот човек соочувајќи се со модернизацијата, автоматизацијата и техничкото усовршување неминовно и неизбежно ги чувствува последиците од недоволната и намалена физичка активност (хипокинеза), кое...

Кој ќе се извини на родителите, на каратистите и на фановите!?

Едно вообичаено прашање на малите со големи резултати:„Зошто нас не ни посветувате внимание и не ни давате простор во вашите медиуми, бидејќи освојуваме медали,...

Честит празник Македонијо! Боречките спортови ги донесоа првите успеси!

Честит празник Македонијо! Боречките спортови и ги донесоа првите радости на независна Македонија по 8 Септември 1991 година. Во чест на Елвир Куртановиќ се свиреше македонската...

Каратето или ќе се приспособи на контролираната деструкција или ММА и К-1 ќе му...

Каратето во Македонија од неговото постоење, па сè до денес, доколку ретроактивно го анализираме, лесно ќе забележиме дека со самиот развој и напредок на...

Се бараат олимписки норми од борачите, а никој не и кажува кога ќе почнат...

Се очекуваше со промената на раководството во Федерацијата на боречки спортови на Македонија (ФБСМ), додуша поголем дел се од старото, предоводено од бизнисменот Ванчо...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...

Рој Џонс ќе ги учи бокс децата во Русија

Легендата Рој Џонс Јуниор ќе биде партнер со Руската боксерска федерација за започнување на нова програма за развој на млади таленти. Американецот има руски пасош...

Хабиб доби дрес и од ѕвезда на Борусија Дортмунд (ФОТО)

Хабиб Нурмагомедов додаде уште еден дрес со автограм на познат фудбалер во неговата колекција. Пред една недела, непоразениот шампион во лесна категорија на УФЦ...

Дарко Стошиќ дебитира против Михал Волдарек на КСВ 59

Поранешниот УФЦ борец Дарко Стошиќ ќе дебитира за полската ММА организација КСВ. Тој ќе се бори во тешка категорија против Михал Влодарек на КСВ...

Славеше победа, а тоа беше крај за рунда, на крајот загуби (ВИДЕО)

Бразилскиот борец Зулузињо, познат по тоа што има 160 килограми, иако е ветеран со 42 години, на борбата со Русинот Јусуп Шуаев на АМЦ...