9 C
Skopje
05/03/2021 | 12:00

Како да го препознаете и изберете вистинскиот тренер?!

Тренерот треба да е квалификуван и образован за областа во која е назначен да врши обука и тренажен процес, што подразбира поседување соодветни лиценци...

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Сјајот и бедата на боксот: Четири боксери се на листата на Форбс за најплатени...

Мејведер, исклучок а не правило во боксот! На листата на Форбс на најплатени спортисти во светот се најдоа 4 боксери, од кои првото место како...

Наместо бокс во штипскиот шатор се случи циркус со автонокаут!

Некои работи тешко се стекнуваат а брзо се губат од простодушни пресметки за нешто веднаш и сега. Иако сите се согласија да го креваат...

Жарко Костосвки: СП во Тенерифе, уште една „Есенска тажна слика за Македонското карате“!

Читајќи ги написите и коментарите во Ипон.мк во изминативе неколку дена, а како познавач на нештата, а и од професионален аспект не можев а...

Жарко Костовски: Негативна селекција!

Минатата недела се одржа фудбалскиот натпревар во групната фаза помеѓу екипите на Вардар и Реал Сосиедат, за кој сите знаеме резултатски како заврши. После...

Жарко Костовски: Во спортот функционираат законитости во тренажниот процес, па така и во каратето!

Помина скоро цела недела од завршувањето на Истамбул опен.На овој турнир од Премиер лигата македонското карате се претстави со 31 каратист, дел од нив...

Костовски: Лајпциг ни ја прикажа суровата вистина и не опомени дека некаде грешиме!

Почитувани читатели на Ipon.mk и љубители на боречките спортови и вештини од денеска ќе објавуваме клумни на професор д-р Жарко Костовски редовен професор на...

Иронијата за забраните и комуникацијата со кинески ѕид!

Просто да се изначудиш кога човек се оградува од комуникацијата со остатотокот од светот ограден со кинески ѕид, а на блиските околу себе и...

Ревизии – да, стопирање на процеси – не! Дали сме пред скандал?

  Промените секој пат се добредојдени, со нив се подразбира дека ќе дојдат нови идеи и ќе се надоградат старите за подоброто на сите вклучени...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Коди Гарбрант исфрлен од авион заради маска (ВИДЕО)

Поранешниот шампион во петел категорија на УФЦ, Коди Гарбрант, е исфрлен од авион на „Саутвест ерлајнс“. 29-годишниот Американец се пожалил дека бил симнат од...

Ентони Смит: Чимаев се чувтсвува лошо, затоа што беше убиец

Поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија на УФЦ, Ентони Смит, се произнесе во врса со случувањата околу Хамзат Чимаев. Пред неколку дена, непоразениот...

Андерсон: Аманда Нунеш е добар чекан, но не е добар клин (ВИДЕО)

Меган Андерсон едвај чека да влезе во кафезот со Аманда Нунеш. Тие ќе се борат викендов во подглавната борба на УФЦ 259, што ќе...

Се соочија борците за УФЦ 259 (ВИДЕО)

Ѕвездите на УФЦ, кои ќе се борат викендов во Лас Вегас, застанаа лице в лице. Ова се случи на прес-конференцијата пред неколку часа. Викендов...

Хабиб тврди дека има покани од Милан и Ал Васал

Непоразениот шампион во лесна категорија УФЦ, Хабиб Нурмагомедов доби понуди од најголемите фудбалски тимови. „Орелот“ покажа видео во кое легендата на фудбалот Златан Ибрахимовиќ...

Кипар ќе биде домаќин на Европското првенство во самбо

Годинашново Европско првенство во машка и женска конкуренција во самбо ќе се одржи од 12 до 17 мај во Лимасол, Кипар. Извршниот комитет на Европската...

Шекил О’Нил леташе, но овој пат од рингот и кршеше столици (ВИДЕО)

Шекил О’Нил некогаш беше незапирлива сила под обрачите на НБА со своите 216 см висина и околу 145 кг. Вчера тој и покажа на публиката...