1 C
Skopje
26/02/2021 | 04:55

САМБО-ПОЧЕТОЦИ И РАЗВОЈ!

Почетоците на Самбото  Самбо (Самозаштита без оружје) е руска боречка вештина. Зборот „Самбо“ е акроним за Самозаштита без оружје. Самбо е релативно модерен спорт, бидејќи...

Костовски: Лајпциг ни ја прикажа суровата вистина и не опомени дека некаде грешиме!

Почитувани читатели на Ipon.mk и љубители на боречките спортови и вештини од денеска ќе објавуваме клумни на професор д-р Жарко Костовски редовен професор на...

Лоши подготовки лоши резултати на СП, нешто мора да се менува за ОИ 2020

Се спушти завесата на првото Светско првенство во карате откако овој спорт стана олимписки. На СП во Линц-Австрија, Јапонија си го кажа своето дека...

Нова содржина за најмладите генерации во Скопје – РЕКРЕАТИВНА ГИМНАСТИКА

    Ова време на современа технологија го оддалечува човекот од поголема физичка активност. Многубројни научни истражувања во пракса потврдуваат дека физичката активност, со рационално водење...

Како да го изберете вистинскиот клуб или спортско училиште за вашето дете?

Изборот на вистинското спортско училиште за вашето дете дефинитивно едно од најважните прашања и треба да го сфатите многу сериозно. Тука не влегува фактот...

Значењето и важноста да се занимавате со боречките спортови!

Да се занимавате со боречките спортови под соодветна професионална и стручна контрола кај децата доведува до: правилен раст и развојна коските и мускулите развој...

Се бараат олимписки норми од борачите, а никој не и кажува кога ќе почнат...

Се очекуваше со промената на раководството во Федерацијата на боречки спортови на Македонија (ФБСМ), додуша поголем дел се од старото, предоводено од бизнисменот Ванчо...

Владимир Богоевски: Националните федерации се одговорни за спортистите на ЕП и СП, ние ќе...

Македонските спортисти многу не се прославија на Олимписките игри во Рио де Жанеиро минатата година, а посебно од боречките спортови кои редовно и носеа...

Жарко Костовски: Во спортот функционираат законитости во тренажниот процес, па така и во каратето!

Помина скоро цела недела од завршувањето на Истамбул опен.На овој турнир од Премиер лигата македонското карате се претстави со 31 каратист, дел од нив...

Мускули

Мускулот е орган кој е способен да се контрахира, грчи и со својата контракција врши работа во зглобовите. Тој е еластичен, дозволува извесно растегнување...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...

Рој Џонс ќе ги учи бокс децата во Русија

Легендата Рој Џонс Јуниор ќе биде партнер со Руската боксерска федерација за започнување на нова програма за развој на млади таленти. Американецот има руски пасош...

Хабиб доби дрес и од ѕвезда на Борусија Дортмунд (ФОТО)

Хабиб Нурмагомедов додаде уште еден дрес со автограм на познат фудбалер во неговата колекција. Пред една недела, непоразениот шампион во лесна категорија на УФЦ...

Дарко Стошиќ дебитира против Михал Волдарек на КСВ 59

Поранешниот УФЦ борец Дарко Стошиќ ќе дебитира за полската ММА организација КСВ. Тој ќе се бори во тешка категорија против Михал Влодарек на КСВ...

Славеше победа, а тоа беше крај за рунда, на крајот загуби (ВИДЕО)

Бразилскиот борец Зулузињо, познат по тоа што има 160 килограми, иако е ветеран со 42 години, на борбата со Русинот Јусуп Шуаев на АМЦ...