Крис Вајдман го совлада Омари Ахмедов со одлука на судиите

Поранешниот шампион во средна категорија, Крис Вајдман, со едногласна одлука на судиите (29-27, 29-27, 29-28) го победи  Омари Ахмедов на УФЦ Фајт најт 174 во Лас Вегас. Во првата рунда Крис успеа да ја наметне својата тактика со скратување на...

Објавен е плакатот за Тајсон – Џонс

Мајк Тајсон го објави официјалниот полакат за егзибицискиот меч со Рој Џонс следниот месец. Двете легенди ќе се соочат во осум рунди, при што Мајк ќе ги донира сите приноси во добротворни цели. Веќе знаеме дека нема да има судии,...

Мајкл Чендлер за две минути го нокаутира Бенсон Хендерсон (ВИДЕО)

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер, забележа импресивна победа. Тој го предводеше Белатор 243 во Конектикат во реванш средбата против поранешниот шампион на УФЦ, Бенсон Хендерсон. Пред неколку години се бореа за титулата на Белатор, при што...

Дерик Луис се исплука во храната на Олејник пред мечот (ВИДЕО)

Поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија Дерик Луис направи валкан трик на Алексеј Олејник пред нивната борба. Овој викенд ќе се борат во главната борба на УФЦ Вегас 6, што ќе се одржи во Институтот на УФЦ во...

Алексеј Олејник: Може да се борам уште 10 години

Ветеранот Алексеј Олејник (43) не планира наскоро да замине во пензија. „Боата задушувачот“ овој викенд ќе се бори против Дерик Луис во главната борба на УФЦ Фајт најт 174 во Лас Вегас. Олејник ќе ја направи својата 74-та борба во...

Хабиб Нурмагомедов пак се сретна со принцот на Дубаи

Хабиб Нурмагомедов ужива во своето слободно време во Дубаи. Непоразениот шампион се уште е во Обединетите Арапски Емирати, каде пред неколку дена неговиот братучед забележа победа за ОАЕ вориорс 12. „Орелот“ повторно се сретна со шеикот Хамдан бин Мохамед бин...

Жорж Сент Пјер станува коментатор во УФЦ

Легендарниот Жорж Сент Пјер ќе ги коментира УФЦ настаните на француски јазик, ијзави Дана Вајт. Неодамна, Дана изрази желба да организира борба меѓу Хабиб Нурмагомедов и Жорж Сент Пјер. Ова е битката од соништа на Хабиб, кој во октомври влегува...

Србија има нов член на УФЦ: Урош Медиќ со експресен нокаут го воодушеви Дана...

Урош Медиќ не му остави многу избор на Дани Вајт по импресивната победа над Мики Гонзалез. Она што го најави, Урош Медиќ и го направи, па 27-годишниот борец од Будисава, мал град во Војводина, стана седмиот српски борец во УФЦ...

Валентина Шевченко почна со подготовките за борба (ВИДЕО)

Шампионката во мува категорија Валентина Шевченко е подготвена да се врати на борбите. 32-годишната натпреварувачка требаше да се бори во јуни, но се повреди и се повлече од средбата со Калдервуд. Неодамна, Џенифер Маја успеа да ја совлада Калдервуд...

Могамедшарипов бара шанса за средба со Волкановски

Атрактивниот Дагестанец Забит Магомедшарипов смета дека е време да се бори за титулата. Забит имаше закажан меч на крајот на месецот со Јаир Родригез, но тој се повлече и така 29-годишниот Дагестанец остана без ривал. Неколку борци изразија желба...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Мечот за одбрана на светската титула на Даниел Стефановски презакажан за декември

Борбата на Даниел Стефановски за одбрана на светската титула во К-1 на Суперкомбат против Алекс Филип е презакажана за декември. Како што не извести...

Погледнете како помина соочувањето меѓу Миочиќ и Кормиер (ВИДЕО)

Помалку од два дена нè одвојуваат од една од најважните борби во тешка категорија во историјата на УФЦ. Во раните утрински часови во недела е...

Ломаченко се одрече од дел од хонорарот за да договори голем меч за обединување...

Од денес, љубителите на боксот може да очекуваат уште една голема борба. Конечно, постигнат е договор за голем меч во лесна категорија меѓу двајца феноменални...

Миочиќ: Викендов ќе одредиме кој е најголем во тешка категорија

Шампионот во тешка категорија Стипе Миочиќ не планира да се раздели со титулата. Викендов Миочиќ ќе се бори со Даниел Кормиер во главната борба на...