5 C
Skopje
19/04/2021 | 04:32

Берат Јакупи се враќа во голем стил-сребрен медал од Премиер лигата!

Ривалството меѓу нашите репрезентативци Берат Јакупи (Асиарт) и Симон Антиќ (Макпетрол) во категоријата до 84 килогарми се пренесе и на светската сцена. Победата на...

Павлов со скршен прст, Иво Цветковски со медал во Истанбул!

Носителот на бронзениот медал од Европските игри во Баку, Емил Павлов (-60 кг), го скрши прстот во репасажот при водтсво до 2-0 против Русинот...

Бронзен медал за Иво Цветковски на Премиер лигата!

Иво Цветсковски од КК Металург  го овсои бронзениот медал во Истанбул на Карате 1 Премиер лигата во категоријата до 75 килограми. Цветковски во првото коло...

Сребро и бронза за Мишела и Маријана Димоски на Премиер лигата во Истанбул!

Сребрен медал за Мишела Димоска, а за сестрата близначка, Маријана, бронзен во кати поединечно во јуниорска конкуренција на Истанбул опен 2015, односно Карате 1...

Бронзен медал за Симон Антиќ во Алмере и одлично издание на Несторoвски!

Симон Антиќ (Макпетрол) во се подобро издание, го освои третото место во Алмере, Холандија, на Карате 1 Премиер лигата. Антиќ во категоријата до 84 килограми...

Холандската клима лоша за мнашите каратисти во Алмере!

Нашите каратисти кои настапија денеска  на вториот турнир од Карате 1 Премиер лигата во Алмере, Холандија, многу не се прославија. Само Иво Цветковски (-...

Симона Заборска и Јасин Реџелари во 10-те најдобри спортисти на Скопје!

Oлимпиец Антонио Ристевски е прогласен за најдобар спортист на Град Скопје за 2014 година. Настапите на Зимските олимписки игри во Сочи му го донесоа ова признание...

Египет и Бразил нови домаќини на Премиер лигата

Календарот на Карате1-Премиер лигата за 2015 година е познат. Вкупно се планирани 8 настани. Откако е создадена ВКФ Премиер лигата, Париз ќе ја отвори...

И Жарко Арсовски шампион на Карате 1 Премиер лигата

Иако за Жарко Арсовски констатиравме дека ги изгуби шансите за медал по поразот во репасажот од Надир Бенансија (2:4), сепак, бодовниот збир, по отсуството...

Арсовски остана без медал во Премиер лигата

Жарко Арсовски, како натпреварувач на КК Макпетрол (инаку го води клубот КК Штип) не ја искористи шансата за освојување медал во вкупниот пласаман на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Бразилската ММА легенда доаѓа на Мегдан во Шабац

Бразилската легенда Антонио Силва ќе пристигне на настанот на промоцијата Мегдан ФЦ, кој наскоро ќе се одржи во Шабац. Сè уште не е познат...

Мек Грегор сака два појаси, а еден би бил за „најбогатиот гад“

Конор Мек Грегор се држи до планот што го истакна по поразот во јануари против Дастин Пориер. Ирската ММА ѕвезда истакна дека повеќе нема...

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...