6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:30

Над 2000 каратисти на Младинската карате лига во Софија, 66 се од Македонија

Над 2.000 спортисти од 71 земја ќе пристигнат во Бугарија за учество на првата во историјата Светска младинска лига во карате, која ќе се...

И Жарко Арсовски шампион на Карате 1 Премиер лигата

Иако за Жарко Арсовски констатиравме дека ги изгуби шансите за медал по поразот во репасажот од Надир Бенансија (2:4), сепак, бодовниот збир, по отсуството...

Глигор Петков немоќен против Никола Маловиќ во репасажот на Премиер лигата

Глигор Петков не успеа во репасажот да го подобри пласманот на Карате 1 Премиер лигата во Париз, Франција, бидејќи во првиот меч од репасажните...

Емил Павлов го освои сребрениот медал на Карате 1 Премиер лигата во Дубаи

  Емил Павлов го освои сребрениот медал на Карате 1 Премиер лига во Дубаи,  отккао денеска во финалето 2018 беше минимално поиразен од Турчинот Ереј...

Бронзен медал за Петар Спасеновски на Премиер лигата и виза Светското првенство (ФОТО)

Петар Спасеновски го освои бронзениот медал во Истанбул на Карате 1 Премиер лигата во категоријата до 84 килогарми. Ова е прв голем успех во...

Поголем број на македонски каратисти настапуваат на Карате 1 Серија А во Истанбул

Утре во Истанбул 32 македонски каратисти ќе ги почнат натпреварите во Карате 1 Серија А, каде што ќе настапат 101 држава со натпреварувачи 1813. На Серија А турнирите...

Златен медал за Абдурахим Идризи на светската Карате 1 Младинска лига во Умаг

  Абдурахим Идризи (-55 кг)го освои златниот медал во светската  Карате 1 Младинска лига во Умаг, Хрватска, во јуниорска конкуренција. Каратистот на Макпетрол во финалето...

Петото место на Марио Свинарски најдобар пласман на вчерашниот ден од Младинската лига

На вчерашниот ден од Карате 1 Младинската лига на ВКФ во Умаг, Хрватска, Марио Свинарски од Олимпик спорт забележа најдобар пласман од нашите каратисти...

Незадоволителни резултати на каратистите во Париз на Премиер лигата, дебитираше новото оценување во кати...

Настапот на македонските каратисти по првиот ден на Карате 1 Премиер лигата во Париз е незадволителен. Шестмината каратисти  кои излегоа на татамито денеска извојуваа...

Петар Спасеновски светла точка во Гвадалахара на Карате 1 А серија лигата

  Светла точка на денешниот настап на нашите каратисти на Карате 1 А серија лигата во Гвадалахара, Шпанија, е Петар Спасеновски од Металург кој имаше...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...