11 C
Skopje
23/04/2021 | 00:16

Димоска помошник тренер на репрезенатцијата во кати

Извршниот одбор на Карате федерацијата на Македонија го прифати барањето на тренерот на репрезентација во кати, Златко Димоски, за помошник тренер на престојното Светско...

33 издание „Никола Грдановски-Нике“ во Автокоманда

Утре по 33 пат ќе се одржи, еден од најстарите карате турнири во нашата земја, „Никола Грдановски-Нике“ во скопската населба Автокоманда. За разлика од другите...

Ќе освоиме медали и на Светското првенство

Боите на Македонија на претстојното Светско превснтво во Бремен, Германија, 5-9 ноември, ќе ги бранат претжно освојувачите на медали од Балканското првенство во Охрид.  Тренерот...

Каратистите на прием во Агенцијата за млади и спорт

Освојувачите на медали од Балканското сениорско првенство во карате, кое се одржа во Охерид изминатиот викенд, денес беа на прием кај директорот на Агенцијата...

Пендаровска со златен медал од Славонски Брод

Младите каратисти на Макпетрол на турнирот во Славонски Брод, Хрватска, освоија еден златен и пет сребрени медали.   Моника Пендаровска го освои златниот медал во категоријата...

Златен медал и за женскиот ката тим

По вчерашниот фантастичен ден на македонското карате, серијата на успеси продолжи и денес. Женскиот ката-тим е шампион на Балканот. Сестрите Мишела и Маријана Димоски и...

Македонија карате владетел на Балканот

Павлов, Тодески, Цветковски и Јакупи стана шампиони на Балканот, а Муртиши и Заборска се закитија со сребрените медали. Дејан Црниќиќ беше третопласиран. Во македонското финале,...

И Јакупи и Цветкковски ќе се борат за златен медал

Победникот на Карате 1 Премиер лигата во категоријата до 84 килограми Берат Јакупи стартуваше бледо против Алем Купусовиќ (БиХ). Се провлече. Купусовиќ му водеше...

Павлов, Муртиши, Тодески и Заборска во финалето на Балканското првенство

Македонија има сигурен златен медал во категоријата до 60 килограми, бидејќи во финалето ќе се сретнат нашите репрезентативци Емил Павлов и Халил Муртиши. И...

Претседателот на ВКФ имаше средба во МОК

Претседателот на Македонскиот oлимписки комитет, Васил Топурковски и претседателот на Светската карате федерација (ВКФ), Антонио Еспиноза, имаа средба на која се разговараше за поддршката...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Мејведер и Пол договориле меч? Веќе се знае и датумот

Еден од најдобрите боксери во историјата на боксот, Флојд Мејведер Јуниор е подготвен да влезе во рингот против Логан Пол. Нивниот егзибициски меч беше...

Адидас ја продоложи соработката со еден од најдобрите светски каратисти

Петкратниот светски шампион во карате Рафаел Агаев (36) ја продолжи соработката со реномираниот производител на спортска опрема „Адидас“. Азербејџанецот е еден од најдобрите каратисти...

Поранешниот УФЦ-ов борец со нокаут стигна до третата победа во ОНЕ (ВИДЕО)

Бразилскиот ММА борец Џон Линекер (34-9) го победи Американецот Трој Вортен (7-2) со нокаут во првата рунда на ОНЕ на ТНТ 3 во Сингапур....

Чимаев: Јас сум Тајсон и Мухамед Али во ММА

Ѕвездата во подем на УФЦ, Хамзат Чимаев е подготвен да се врати во кафезот. Борз веќе се опорави од Ковид-19 и едвај чека да...

Конор Мек Грегор: Пориер е лесна работа на УФЦ 264

Конор Мек Грегор смета дека Дастин Порие е лесна работа. Тие на УФЦ 264 на 10 јули во Лас Вегас ќе имаат трилогија. Нивната...

Пориер и Пакијао ќе градат 32 куќи за бездомници во Уганда

Поранешниот шампион на УФЦ, Дастин Пориер и легендата на боксот, Мани Пакијао, ги здружуваат силите во заедничката кауза. Двајцата ќе издвојат по 50.000 долари...

Лукас Браун нокаутиран во првата рунда по враќањето во рингот (ВИДЕО)

Разочарувачки. Ова е најдобриот начин да се опише враќањето во рингнот на поранешниот светски шампион во тешка категорија на ВБА - Лукас Браун. 42-годишниот ветеран беше...