2 C
Skopje
07/03/2021 | 01:25

И Жарко Арсовски шампион на Карате 1 Премиер лигата

Иако за Жарко Арсовски констатиравме дека ги изгуби шансите за медал по поразот во репасажот од Надир Бенансија (2:4), сепак, бодовниот збир, по отсуството...

Арсовски остана без медал во Премиер лигата

Жарко Арсовски, како натпреварувач на КК Макпетрол (инаку го води клубот КК Штип) не ја искористи шансата за освојување медал во вкупниот пласаман на...

Јакупи шампион на Премиер лигата! (ФОТО)

Дефинитивно, нашиот каратист Берат Јакупи (КК Фати Гостивар) е шампион на Карате Премиер лигата во категоријата до 84 килограми. Со Големото финале вчера и...

Јакупи и по поразот прв во Премиер лигата!?

Берат Јакупи со една победа и еден пораз на Големото финале на Карате 1 Премиер лигата во Слазбург, Австрија, ги заврши натпреварите оваа сезона...

Јеролимпос ја доби битката против ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ Џорџ Јерплимпос на својот фејсбук профил обајви одлука на Арбитражниот спортски суд во Женева, Швајцарија, од вчера,...

На Големото финале на Премиер лигата очекуваме златен медал

На Големото финале на Карате 1 Премиер лигата во Салзбург, Австрија, кое се одржува викендов, очекувањата за македонскиот карате спорт се големи, поради досегашниот...

Фунакоши Гичин најуспешен на „Маваши опен“

Викендов се одржа меѓународниот карате турнир „Маваши опен“ во Драчево, Скопје, во организација на КК Маваши. На натпреварот учество земаа околу 350 натпреварувачи од...

Јaкупи број еден во Карате 1 Премиер лигата

Во најновата ранг листа Карате 1 Премиер лигата нашиот каратист Берат Јакупи во категоријата до 84 килограми убедливо води со 1292 поени пред Италијанецот...

„Маваши“ во Драчево

По дванаесети пат во сабота ќе се одржи меѓународниот карате турнир „Маваши опен 2014“ во населбата Драчево во Скопје. Ќе се одржат натпревари во...

Форца, Фунакоши Гичин и Урбан инвест најуспешни на Струга опен

Најмногу медали на турнирот на единаесетиот „Струга опен 2014“, што се одржа викендов, освои Форца од Скопје (12 златни, 4 сребрени и 4 бронзени),...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...