Балканското во Охрид е мини европско првенство

Охрид во сабота и недела ќе биде домаќин на најдобрите балкански каратисти во сениорска конкуренција. Досега се пријавени 249 натпреварувачи од 10 земји, од Словенија до Турција. Меѓу пријавените каратисти се и освојувачите на медали од Карате 1 Премиер...

И Жарко Арсовски шампион на Карате 1 Премиер лигата

Иако за Жарко Арсовски констатиравме дека ги изгуби шансите за медал по поразот во репасажот од Надир Бенансија (2:4), сепак, бодовниот збир, по отсуството од турнирот на Турчинот Енес Еркан (прв на ранг листата со 1144 поени), му овозможи...

Арсовски остана без медал во Премиер лигата

Жарко Арсовски, како натпреварувач на КК Макпетрол (инаку го води клубот КК Штип) не ја искористи шансата за освојување медал во вкупниот пласаман на Карате 1 Премиер лигата во Големото финале во Салзбург. Арсовскиво првото коло беше слободен во категоријата...

Јакупи шампион на Премиер лигата! (ФОТО)

Дефинитивно, нашиот каратист Берат Јакупи (КК Фати Гостивар) е шампион на Карате Премиер лигата во категоријата до 84 килограми. Со Големото финале вчера и денес во Салзбург, Австрија, завршува Премиер лигата. Иако вчераизвојува само една победа, против Србинот Милош Јовановиќ...

Јакупи и по поразот прв во Премиер лигата!?

Берат Јакупи со една победа и еден пораз на Големото финале на Карате 1 Премиер лигата во Слазбург, Австрија, ги заврши натпреварите оваа сезона во Лигата. И покрај, најверојатно Јакупи (КК Фати) во категоријата до 84 килограми ќе го освои...

Јеролимпос ја доби битката против ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ Џорџ Јерплимпос на својот фејсбук профил обајви одлука на Арбитражниот спортски суд во Женева, Швајцарија, од вчера, заведена како CAS2014/A/3516, во која се наведува: Жалбата поднесена од страна на господинот Џорџ Јеролимпос против...

На Големото финале на Премиер лигата очекуваме златен медал

На Големото финале на Карате 1 Премиер лигата во Салзбург, Австрија, кое се одржува викендов, очекувањата за македонскиот карате спорт се големи, поради досегашниот добар настап на неколку каратисти. Секако, најмногу се очекува од Берат Јакупи од КК Фати...

Фунакоши Гичин најуспешен на „Маваши опен“

Викендов се одржа меѓународниот карате турнир „Маваши опен“ во Драчево, Скопје, во организација на КК Маваши. На натпреварот учество земаа околу 350 натпреварувачи од 34 клубови од Македонија, Бугарија и Србија. Покрај големиот број на натпреварувачи, имаше посетеност и...

Јaкупи број еден во Карате 1 Премиер лигата

Во најновата ранг листа Карате 1 Премиер лигата нашиот каратист Берат Јакупи во категоријата до 84 килограми убедливо води со 1292 поени пред Италијанецот Нело Маестри (920) и Гркот Михаил Цанос (832). Водечката позиција на Јакупи се должи на...

„Маваши“ во Драчево

По дванаесети пат во сабота ќе се одржи меѓународниот карате турнир „Маваши опен 2014“ во населбата Драчево во Скопје. Ќе се одржат натпревари во киумите и кати. Турнирот го организира КК Маваши од истоимената населба, а под водство на...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...