Златен медал за Матеска, вкупно 15 на Балканското првенство за Македонија!

Анастасија Матеска стана балкански шампион во изведба на кати во кадетска конкуренција. Македонските репрезентативци на Блаканското првеснтво за кадети, јуниори и јуниори до 21 година...

ВКФ: Карате олимписка промоција (ВИДЕО)

Светската карате федерација (ВКФ) ја продолжува кампањата за каратето да стане олимписки спорт 2020 година на Олимписките игри во Токио, Јапонија. Нормално, ова се...

Таиџи Казе – 10 години без великанот на каратето

Денес се навршија 10 години од смртта на великанот на карате спортот, Таиџи Казе, кој почина на 24 ноември 2004 година. Казе е значаен...

Путин стана карате мајстор 8-дан, покрај оние во џудото и во таеквондото

Рускиот претседател, Владимир Путин (62) дојде до  црн појас осми дан во карате, неколку дена откако поранешниот советски претседател Михаил Горбачов го обвини дека страда...

Јеролимпос пресона нон грата за ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ, Џорџ Јеролимпос, на состанокот на извршните органи на ВКФ, на неодмана завршеното Светско првенство во Бремен, Германија,...

Он-лајн потписи за каратето на Олимписките игри во Токио 2020

  Претседателот на Јапонскиот олимписки комитет и потпретседател на „Токио 2020“, Цунеказу Такеда, претседателот на Светската карате федерација (ВКФ), Антонио Еспиноз, и Такаши Сасагава, претседател...

ЈКФ почна кампања: Каратето на Олимписките игри 2020

Собирање на потписи за кампањата „Каратето на Олимписките игри 2020“ Јапонија карате федерација (ЈКФ) започна петиција карате спортот да се најде на програмата на Олимписките...

Јеролимпос ја доби битката против ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ Џорџ Јерплимпос на својот фејсбук профил обајви одлука на Арбитражниот спортски суд во Женева, Швајцарија, од вчера,...

Каратето на 17-те Азиските игри „Инчеон 2014

Каратето ќе биде на програмата на 17-тите Азиските игри овој викенд. Dомаќинот на континенталиот мулти-спортски настан беше одреден пред четири години од страна на...

Попуст за матуранти -30% во ГТЦ, Сити мол и Ист гејт мол

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Карате репрезентацијата отпатува на Европското првенство во Турција

Македoнската карате репрезентацијата денес отпатува на Европското сениориско првенство кое се одржува во Газиантеп, Турција, од утре до 29 мај. Репрезентацијата е во состав: -60...

Аманда Нунеш има реванш против Џулијана Пења

Аманда Нунеш ќе се обиде да ја врати титулата во петел категорија. Таа ќе ги одмери силите со актуелната шампионка Џулијана Пења во еден...

Хамзат Чимаев го предизвика Леон Едвардс

Чеченската ѕвезда Хамзат Чимаев го предизвика Леон Едвардс. Од неодамна познато е дека Камару Усман може да отсуствува следната година. Усман се уште не е...

Камару Усман може да отсуствува цела година

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија Камару Усман откри детали од неговото опоравување од повредата на раката. Усман оваа повреда ја доживеа во борбата со...

Френсис Нгану му честиташе на Мбапе за останувањето во ПСЖ

Неприкосновениот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану и честиташе на ѕвездата на ПСЖ, Килијан Мбапе. Неодамна стана познато дека Мбапе одлучил да...

Хабиб оди во затвор за да го посети Веласкез

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов, планира да се сретне со Кaiн Веласкез, кој моментално е во затвор. Хабиб и Веласкез се...

Џошуа: Тајсон Фјури ќе се врати за вистинската борба

Британскиот боксер Ентони Џошуа верува дека неговиот сонародник, светскиот шампион во ВБЦ Тајсон Фјури ќе се врати во рингот. Кон крајот на минатиот месец, Фјури...