10 C
Skopje
26/02/2021 | 22:06

И Карате федерацијата на Балканот закажа БП за деца во Белград со поддршка од...

И Карате федерација на Балканот закажа Балканско првенство за деца во Белград, Србија, од 28 до 31...

Македонската заедница ги прогласи Маријана, Мишела и Киријана за најуспешни спортсирти во Австралија

Македонската заедница во Австралија вчера ги додели признанијата за најуспешни Македонци во Австралија за 2019 година, а...

Станислав Хоруна номиниран за спортист на годината на Светските игри за 2019 година

Станислав Хоруна од Украина е карате кандидат за спортсист на годината на Светски игри за 2019 година....

Олимпискиот сон на ВКФ заврши!

Организаторите на Олимпијадата 2024 во Париз му предложија на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да го отстрани каратето...

Претседателот Антонио Еспиноз ја овласти Балканската карате федерација да ги претставува интересите во регионот...

Европската карате федерација (ЕКФ) испрати известување, односно сертфицирање до претседателот и генарлниот секретар на Балканската карате федерација...

Почина таткото на Шотокан карате-до Каназава Хироказу

Замина една од легендата/ таткото на Шoтокан карате-до, соке Каназава Хироказу 10 дан 1931-2019 година.

Каратето ќе биде дел од Олимписките игри за млади во 2022 година во Дакар

Извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) се согласи да го додаде каратето во спортoтската програма на...

Славољуб Пипер: Бојкотот на Балканското првенство во Словенија од страна на МКФ е...

До редакцијата на Ipon.mk се јави членот на Извршниот одбор на Европската карате федерација и генерален секретар...

Каратистите на Борис Лескаровски освоија 5 медали на Државното првенство на Швајцарија (ФОТО)

Картистите на нашиот истакнат карате тренер Борис Лескаровски на Државното првенство на Швајцарија за кадети, јуниори и...

Симона Заборска најдобра спортистка, Живко Тасевски најдобар спорстки работник во изборот на Сојузот на...

Пливачот маратонец Евгениј Поп Ацев и каратистката Симона Заборска годинешните лауреати во изборот на Сојузот на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...