4 C
Skopje
27/02/2021 | 02:19

Златен медал за Матеска, вкупно 15 на Балканското првенство за Македонија!

Анастасија Матеска стана балкански шампион во изведба на кати во кадетска конкуренција. Македонските репрезентативци на Блаканското првеснтво за кадети, јуниори и јуниори до 21 година...

ВКФ: Карате олимписка промоција (ВИДЕО)

Светската карате федерација (ВКФ) ја продолжува кампањата за каратето да стане олимписки спорт 2020 година на Олимписките игри во Токио, Јапонија. Нормално, ова се...

Таиџи Казе – 10 години без великанот на каратето

Денес се навршија 10 години од смртта на великанот на карате спортот, Таиџи Казе, кој почина на 24 ноември 2004 година. Казе е значаен...

Путин стана карате мајстор 8-дан, покрај оние во џудото и во таеквондото

Рускиот претседател, Владимир Путин (62) дојде до  црн појас осми дан во карате, неколку дена откако поранешниот советски претседател Михаил Горбачов го обвини дека страда...

Јеролимпос пресона нон грата за ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ, Џорџ Јеролимпос, на состанокот на извршните органи на ВКФ, на неодмана завршеното Светско првенство во Бремен, Германија,...

Он-лајн потписи за каратето на Олимписките игри во Токио 2020

  Претседателот на Јапонскиот олимписки комитет и потпретседател на „Токио 2020“, Цунеказу Такеда, претседателот на Светската карате федерација (ВКФ), Антонио Еспиноз, и Такаши Сасагава, претседател...

ЈКФ почна кампања: Каратето на Олимписките игри 2020

Собирање на потписи за кампањата „Каратето на Олимписките игри 2020“ Јапонија карате федерација (ЈКФ) започна петиција карате спортот да се најде на програмата на Олимписките...

Јеролимпос ја доби битката против ВКФ

Поранешниот генерален секретар на ВКФ и ЕКФ Џорџ Јерплимпос на својот фејсбук профил обајви одлука на Арбитражниот спортски суд во Женева, Швајцарија, од вчера,...

Каратето на 17-те Азиските игри „Инчеон 2014

Каратето ќе биде на програмата на 17-тите Азиските игри овој викенд. Dомаќинот на континенталиот мулти-спортски настан беше одреден пред четири години од страна на...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...