1 C
Skopje
03/03/2021 | 06:59

Кратето стана дел од Игрите на малите држави во Европа

Генералното собрание на Игрите на малите држави во Европа се согласи да го додаде каратето на својата спортска програма. Одлуката беше донесена од страна...

Ненад Келебиќ го освои првиот медал за Македонија на Медитеранските игри, Емил Павлов во...

Каратистот Ненад Келебиќ го освои првиот медал за Македонија на Медитеранските игри во Тарагона, Шпанија. Келебиќ го освои бронзениот медал откако со судиска одлука...

Бети го изненади Берат со еден од најсветлите моменти во карате кариерата!

Една фотографија една приказна. Таков спомен имаме сите ние. Неодмана објавивме една слика/карикатура која побуди голем интерес, на која е еден од нашите најдобри...

ИОК ja потврди поддршката за петте спорта за Олимпијадата во Токио 2020!

Извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет ја потврди поддршката за сите пет спортови предложени од домаќинот на Олимписките игри во Токио 2020 – карате,...

ИНТЕРВЈУ: Најпознатиот македонски навивач Даниел Цонев е карате мајстор и банџи скокач (ФОТО)

Еден од најпопуларните македонски навивачи е Даниел Цонев кој во континуитет ги следи средбите на ракометната и кошаркарската репрезентација. Цонев деновиве повторно е во...

„ГЛАСАМ ЗА“-МАСАО КАГАВА: Сега сме на почетокот на остварувањето на сонот!

Откако каратето влезе во најтесна конкуренција за иден спорт на Олимписките игри 2020 во Токио, Јапонија, почна да се организира гласање во светот меѓу...

Каратистите на сенсеи Борче Лескаровски освија 7 медали на Државното првенство на Швајцарија (ФОТО)

Каратистите на македонскиот карате мајстор Боче Лескаровски кој го води КК Кашивакан од Бил направија извонреден успех на Државното првенство на Швајцарија освојувајќи 7...

КК Тиквеш ја поддржа акцијата на Димитар Каракулев – „НЕ“ на петардите и пороците!...

Советот за превенција од малолетничка деликвенција во Кавадарци организираше акција во сите спортски колективи и училишта во градот. Кон оваа акција се приклучија и...

Марио Свинарски и кумите тимот се во финалето на БП, а Лирим Емини го...

Марио Свинарски и кумите тимот – кадетки се во финалето на Балканското карате првенство во Сараево за кадети, јуниори и јуниори до 21 година,...

Каратистите со повеќе номинации за најуспешни во 2014 година!

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Сојузот на спортски федерации на Македонија и годинава традиционално ги избираат најуспешните во спортот за 2014 година. Меѓу...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...