0 C
Skopje
03/03/2021 | 10:11

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

ЕКСКЛУЗИВНО – Сонот стана јаве: КАРАТЕТО е олимписки спорт!

Меѓународниот олимпикси комитет (IOK/MOK) на 129-тата сесија во Рио де Жанеиро, со која преседаваше претседателот Томас Бах, пред неколку минути донесе историска одлука –...

Идризи и Тајсон-легенди на каратето и боксот!

Две легенди на едно место, Енвер Идризи и Мајк Тајсон. Светски правци, едниот во карате другиот во бокс. Разликата е во тоа што едниот е...

Сребро за Манговска, бронзи за Симовска и Ристиќ на Балканскиот шампионат

три медали за македонските каратисти на Балканското првенство за  кадети, јуниори и јуниори 21 во Дубровник, Хрватска. Драгана Манговска е вицешампион, а Симона...

Ивица Гаџовски и Валентина Димоски со нови успеси во Австрија!

Каратистите на нашиот тренер Ивица Гаџовски од КК Кидо карате од Салзбург, Австрија, освоија четири медали на „Австрија јуниор опен“, од кои еден златен,...

Се замина Ламбе Иловски, добар познавач на каратето кој учеше од Таиџи Казе

Почина Ламбе Иловски, член на Карате клубот Металург. „Беше еден од најдобрите карате борци во Македонија. Ќе ни остане вечно во секавање како добар другар...

Еден-два победи на Мишела и Маријана Димоски на Државното првенство на Западна Австралија (ФОТО)

Близначките Мишела и Маријана Димоски се најголемите конкурентки меѓу себе во Австралија, а тоа го докажаа и денска на Државно првенство 2018 на Западна...

Каратистите на Борис Лескаровски освоија 5 медали на Државното првенство на Швајцарија (ФОТО)

Картистите на нашиот истакнат карате тренер Борис Лескаровски на Државното првенство на Швајцарија за кадети, јуниори и...

Сребро и две бронзи за каратистите во Турција!

Македонските каратисти кои учествуваат на Меѓународните игри за деца во Коња, Турција, на првиот ден од натпреварувањето освоија три медали, еден сребрен и два...

Фаик Весели го освои бронзениот медал на Олимписките игри за млади во Аргентина

Фаик Весели го освои бронзениот медал на младинските Олимписки игри во Буенос Аирес, Аргентина. Ова е историски резултат за каратето и првиот медал за Македонија...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Македонија со 18 каратисти на Премиер лигата во Истанбул

Идниод викенд е премиерното издание на Карате 1 Премиер лигата во Истанбул, Турција, по едногодишна пауза, каде што, барем засега, ќе настапат 618 натпреварувачи...

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...