1 C
Skopje
03/03/2021 | 06:02

ИН МЕМОРИАМ: Почина великанот на македонското карате-Димче Кичевски!

Денес, по долго боледување, почина легендарниот каратист и тренер, Димче Кичевски, кој е роден  на 1 декември 1950 година во Бегниште, Кавадарци. Кичевски на карате...

Ин мемориам: Блаже Георгиев-неповторлив другар, лекар и хуманист!

Името на Блаже Георгиев (1954-2015) ќе биде запишано со златни букви во кочанското карате. Популарниот Доктор, до последниот момент активно вежбаше со членовите на...

Босанска каратe реперезентативка крвнички претепана во сопствениот стан (ФОТО)

Ема Селман преку Фејсбук ги извести своите пријатели за потресното искуство и јавно го објави името на човекот кој го направи тоа. Карате репрезентативката на...

Марија Милева балкански шампион и уште три бронзи за македонската карате репрезентација на БП...

Македонската карате репрезентација освои еден златен и три бронзени медали првиот ден на Балканското карате првенство за деца во Белград-Србија. Марија Милева (- 47 кг)...

Карате убавица на летото!

Оваа убавица ги покажа сите убавини на летото и плажата. Таа е голем спортист со шампионски менталитет Нејзината фотографија ќе ве магепса, сепак за нејзината...

Идризи и Тајсон-легенди на каратето и боксот!

Две легенди на едно место, Енвер Идризи и Мајк Тајсон. Светски правци, едниот во карате другиот во бокс. Разликата е во тоа што едниот е...

Почина шихан Като кој остави голем белег во македонското карате

Почина уште една карате легенда, шихан Садашиге Като, главен шеф инструктор за светот на Меѓународната јапонска карате до асоцијација (IJKA). Като почина во Англија,...

За состојбите во Карате федерацијата се расправеше во Собранието, Заев најави дополнителен надзор од...

Каратето стигна и на собраниската говорница на 67-та седница на Собранието на Македонија посветена на пратеничките прашања која се одржа на 29 ноември, на...

Олимписки игри 2020 Токио: Каратето има 100 милиона вежабачи, а неговата учтивост ќе придоенесе...

Првите луѓе на каратето од ВКФ и од Јапонија вака го претставија својот спорт пред функциноерите на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) вчера во Токио,...

Се замина Ламбе Иловски, добар познавач на каратето кој учеше од Таиџи Казе

Почина Ламбе Иловски, член на Карате клубот Металург. „Беше еден од најдобрите карате борци во Македонија. Ќе ни остане вечно во секавање како добар другар...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хамзат Чимаев шокира со изјавата за повлекување од ММА

Една од sвездите во подем на УФЦ - Хамзат Чимаев, шокантно објави крај на својата кариера. Шведскиот борец со чеченско потекло тоа го стори...

Бобан Илиоски: Со Никола ќе имаме добар и квалитетен меч

Еден од нашите најдобри кикбоксери Бобан Илиоски на 5 март има нова профи пресметка, овој пат во Белград против Србинот Никола Тодоровиќ на Арена...

Садулаев и Воробева ќе бидат капитени на Русија во борење на Олимписките игри

Абдулрашид Садулаев и Наталија Воробева се избрани за капитени на руската машка и женска репрезентација во борење за Олимписките игри во Токио. Интересно, во моментов...

Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер. „Подготвен сум да се борам со...

Пејџ ван Зант наскоро ќе ја објави следната борба

Пејџ ван Зант најави дека за брзо време ќе објави вест за нова битка во боречките вештини. 26-годишната Американка го забележа во првиот настап...

ММА шеф: Александар Емилијаненко не престанува да пие

Камил Хаџиев, претседател на ММА организацијата ФНГ, вели дека Александар Емелијаненко е во лоша состојба и не престанува да пие. Пред неколку дена за прв...

Дастин Пориер: Пред да се повлечам ќе се борам со Нејт Дијаз

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер, сепак сака да се бори со Нејт Дијаз. Пред неколку години требаше да ги видиме во...