Одложен е презакажаниот квалификациски карате турнир за ОИ

Светската карате федерација (ВКФ) информира дека квалификацискиот карате турнир 2020 е одложен. Настанот требаше да се одржи во Париз (Франција) оваа година, но истиот ќе биде суспендиран поради одложувањето на Олимписките игри Токио 2020 година. По потврдата од страна на...

ВКФ ги објави имињата на каратистите со олимписка норма за Токио 2020

Светската карате федерација (ВКФ) ги објави првите каратисти кои се квалификуваа за Олимписките игри Токио 2020 година. Поради откажување на последните квалификациски турнири заради појава на коронавирус е финализирана првата фаза од олимпискиот квалификациски пат. Четворицата највисоко рангирани спортисти по...

И Карате федерацијата на Балканот закажа БП за деца во Белград со поддршка од...

И Карате федерација на Балканот закажа Балканско првенство за деца во Белград, Србија, од 28 до 31 мај, исто така, според плакатот, поддржано од ВКФ.

Македонската заедница ги прогласи Маријана, Мишела и Киријана за најуспешни спортсирти во Австралија

Македонската заедница во Австралија вчера ги додели признанијата за најуспешни Македонци во Австралија за 2019 година, а Мишела и Маријана Димоски и Кириана Камческа се прогалсени за најсупешни Македонци во областа на...

Станислав Хоруна номиниран за спортист на годината на Светските игри за 2019 година

Станислав Хоруна од Украина е карате кандидат за спортсист на годината на Светски игри за 2019 година. Украинската карате ѕвезда е номинирана од ВКФ за најдобар спортист на 2019 година од сите...

Олимпискиот сон на ВКФ заврши!

Организаторите на Олимпијадата 2024 во Париз му предложија на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да го отстрани каратето од потесниот список. Наместо тоа, вклучени се брејкденсот и скејтбордингот! Франција е...

Претседателот Антонио Еспиноз ја овласти Балканската карате федерација да ги претставува интересите во регионот...

Европската карате федерација (ЕКФ) испрати известување, односно сертфицирање до претседателот и генарлниот секретар на Балканската карате федерација (БКФ), Давор Ципек и Славољуб Пипер, лично потпишано од претседателот на ЕКФ Антонио Еспиноз.

Почина таткото на Шотокан карате-до Каназава Хироказу

Замина една од легендата/ таткото на Шoтокан карате-до, соке Каназава Хироказу 10 дан 1931-2019 година. Според фејсбук страницата SKIF-GB, sоке Хироказу Каназава почина утрово на 09 декември 2019 година. Pосто е...

Каратето ќе биде дел од Олимписките игри за млади во 2022 година во Дакар

Извршниот одбор на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) се согласи да го додаде каратето во спортoтската програма на Младинските олимписки игри во 2022 година што ќе се одржат во Дакар (Сенегал). Одлуката претставува...

Славољуб Пипер: Бојкотот на Балканското првенство во Словенија од страна на МКФ е...

До редакцијата на Ipon.mk се јави членот на Извршниот одбор на Европската карате федерација и генерален секретар на Карате федерацијата на Балканот, Славољуб Пипер, откако ја прочитал информацијата дека македонската карате реперезентација...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Лиценцирање или дипломирање?

Во текот на викендот, започна  Првата и Младинската лига на Боксерска федерација на Македонија (БФМ) што се...

Последни објави

Претседателот на УФЦ: Секој бега и се крие, а јас барам решенија

Додека сите во боксот ги откажаа планираните настани за март и април, а некои дури и ги затворија деловните активности до мај, претседателот на...

Мицкоски: Џудото не поттикнува агресија, детето учи да соработува, почитува и развива самоконтрола

Во периодот кога сите активности а посебно спортските се целокупно во застој согласно актуелната состојба како во нашата држава и странство, добро е да...

Одреден новиот датум за Олимписките игри во Токио

Олимписките Игри што требаше да се одржат во Токио летово и официјално се одложени, а во заедничкото соопштение на јапонските власти и на ИОК...

Хабиб Верува дека Ковид-19 се појавил поради нашите гревови

Хабиб Нурмагомедов реши да го следи примерот на многу свои колеги и да го каже своето мислење за пандемијата на коронавирусот. Непоразениот шампион во...

Мек Грегор задоволен од строгите мерки во Ирска

Конор Мек Грегор даде изјава за ирската јавност откако потврди дека мерките за борба против пандемијата на коронавирус ќе стапат во сила во Ирска....