13 C
Skopje
18/04/2021 | 19:18

Заборски и Радичевска ќе се борат за златни, а Стефановска за бронзен медал на...

Голем успех на македонската универзитетска карате репрезентација на Европско универзитетско првенство во Коимбра, Португалија, Петар Заборски (-75 кг) и Сара Радичевска (-50 кг) утре...

Наташа Стефановска и Берат Јакупи стигнаа до четвртфиналето на ЕП, погледите свтрени кон Емил...

Берат Јакупи и Наташа Стефановска имаа најголем дострел во борби на Европското карате првенство за сениори во Гвадалахара, Шпанија, стигнувајќи до четвртфиналето. За жал...

Златен медал за Петар Заборски на Европското универзитетско првенство (ФОТО)

Петар Заборски (-75 кг) во извонредно тешка борба со Португалецот Де Пина Родриго Мацедо упеа да победи со 2-1 и да го освои златниот медал...

Прекрасно отворање на Европското карате првенство: Сонот стана јаве, ВСФ е бренд! (ФОТО)

Нашиот сон стана јаве, Светската шотокан федерација сатна бренд, рече Адријан Попеску, претседателот на Европската шотокан федерација...

Бојан Костов е европски вицешампион во карате за кадети

  Бојан Костов е вицешампион на Европа откако во финалето на Европското карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Алборг, Данска,...

Бошко Заборски: Каратисти остварија огромен успех, резултатите се повеќе од очекуваното на Европските универзитетски...

Селекторот на студентската карате репрезентацијата Бошко Заборски вели дека нашите каратисти оствариле огромен успех и дека резултатите се повеќе од очекуваното на Европските универзитетски...

Уште три бронзи за Шотокан академијата Македонија на ЕП во Чешка (ФОТО)

Шотокан академијата Македонија освои уште три бронзи на Европското шотокан карате првенство во Пардубице во Чешка. Медалите ги освоија: Николина Милорадовска, Матео Причков и...

ЕКСКЛУЗИВНО – Петар Спасеновски: Најтешко ми беше во последните секунди на финалето! Ќе ме...

Денешниот ден дефинитивно ќе биде запишан со златни букви во историјата на македонското карате, затоа што двјацата финалисти, прво Доан Османи (-75 кг), а...

И Моника Пендаровска и Петар Заборски со сребрени медали Европските универзитетски игри

И Моника Пендаровска (-61 кг) и Петар Заборски (-75 кг) освоија сребрени медали на Европските универзитетски игри за боречки спортови во Загреб, Хрватска, по...

Нина Ѓорѓевиќ е европски шампион, машкиот ката тим втор, женскиот трет на ЕП во...

Нина Ѓорѓевиќ е европски сениорски шампион откако пертпалднево триумфираше со 5-0 над Каларасу Изабел од Романиај во...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Информација од Кикбокс Маитаи федерација на Македонија и Боди-билдинг и фитнес федерација на Македонија

Сведоци сме дека во последните две недели, откако на предлог на Комисијата за заразни болести, Владата на РМ донесе мерки со цел спречување на...

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...