10 C
Skopje
26/02/2021 | 22:11

Нина Ѓорѓевиќ е европски шампион, машкиот ката тим втор, женскиот трет на ЕП во...

Нина Ѓорѓевиќ е европски сениорски шампион откако пертпалднево триумфираше со 5-0 над Каларасу Изабел од Романиај во...

33 медали за македонските каратисти на Европското шотокан првенство (втор ден)

Според официјалната статистика на Европското карате шотокан првенство во Скопје македонските каратисти, заклучно со вториот ден, освоија 33...

Прекрасно отворање на Европското карате првенство: Сонот стана јаве, ВСФ е бренд! (ФОТО)

Нашиот сон стана јаве, Светската шотокан федерација сатна бренд, рече Адријан Попеску, претседателот на Европската шотокан федерација...

Извршниот комитет на Светската шотокан федерација во Скопје

Извшниот комитет на Светската шотокан федерација е во Скопје на 11.Европското карате шотокан првенство на кое учествуваат...

Продолжуваат успесите на Европското карате шотокан првенство (ФОТО)

Продолжува успешниот настап на македонски каратисти и на вториот ден на Европското карате шотокан првенство во Скопје....

Засега 10 медали за Македонија на Европското шотокан првенство (ФОТО)

На ЕП има над 1500 пријави за натпреварување на каратисти од 20 земји. 6-7 години кати1.Деа Велески2.Јана Андриевски3.Софија Мисајловска 6-7 години кати2.Дамјан Стојановски 8-9 години кати2.Анабела Марковска2.Давид Димоски 8-9 години кати екипно1.Македонија...

Почна Европското шотокан карате првенство во Скопје

Почна Европското карате шотокан првенство во Скопје (во Борис Трајковски/А1 арена) со над 1500 пријави за натпреварување на...

Бошко Заборски: Каратисти остварија огромен успех, резултатите се повеќе од очекуваното на Европските универзитетски...

Селекторот на студентската карате репрезентацијата Бошко Заборски вели дека нашите каратисти оствариле огромен успех и дека резултатите се повеќе од очекуваното на Европските универзитетски...

Кумите тимот го освои четвриот сребрен медал и вкупно седмиот за Македонија на ЕУИ...

Го освоивме четвртиот сребрен медал во екипна конкуренција во борби на карате турнирот на Европските универзитетски игри (ЕУИ) за боречки спортови во Загреб, Хрватска,...

И Моника Пендаровска и Петар Заборски со сребрени медали Европските универзитетски игри

И Моника Пендаровска (-61 кг) и Петар Заборски (-75 кг) освоија сребрени медали на Европските универзитетски игри за боречки спортови во Загреб, Хрватска, по...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...