Емил Павлов е во финалето на Европското првенство и ќе се бори за второто...

  Емил Павлов (-60 кг) се бори за втор златени медал од европските првенства во карате откако вечерва со победата против Калвинс Калинс од Естонија во полуфиналето на Европскиот шампионат во Нови Сад, Србија, славеше со 2-0. Павлов постави рекорд...

Ангела Мојсовска ќе се бори за бронзениот медал на Европското првенство во Нови Сад

Ангела Мојсовска ќе се бори за бронзениот медал на 53.Европско сениорско првенство во Нови Сад-Србија, во категоријата до 68 килограми. Мојсов­ска нанижа три победи против Ема Греч (Малта) 4-2, Викторија Исаева (Русија) 0-0 и Дарија Орзечовска (Полска) 0-0, а во...

Ангела Мојсовска: Ќе се борам до последната секунда за бронзениот медал, за себе и...

Младата Ангела Мојсовска (-61 кг) е најпријатното изненадување во нашата репрезентација на Европското карате првенство за сениори во Нови Сад, Србија. Таа во својот дебитантски настап на европските сениорски првенства стигна до полуфиналето и се бореше за влез во...

Глигор Петков го освои вториот сребрен медал за Македонија на Европското карате првенство

  Глигор Петков (+76 кг) го освои вториот сребрен медал за Македонија на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Алборг, Данска, во јуниорска конкуренција, отккао во финалето е совладан од Ирецот Крин Мек  Карти со 0-8. Нашиот репрезентативец...

Фаик Весели ќе бори за златниот медал на Европското првенство, Смилковски за бронзата

Фаик Весели се пласира во финалето на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Сочи, Русија, додека Столе Смилковски ќе се бори за бронзенниот медал. Македонија обезбеди најмалку сребрен медал од ЕП во Русија. Весели во категоријата до...

Бојан Костов е европски вицешампион во карате за кадети

  Бојан Костов е вицешампион на Европа откако во финалето на Европското карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Алборг, Данска, во категоријата до 52 килограми загуби од Русинот Ахмет Ахмедов со 0-8. Инаку, Костов до финалето...

Берат Јакупи ќе се бори за европската титула!

Берат Јакупи (-84 кг) ќе се бори во финалето на Европското првенство за сениори во Коxаели, Турција. Во финалето ќе се бори со турскиот каратист Угур Акташ кој во два наврати тешко го повреди Јакупи, еднаш на Карате 1 Премиер...

Пуликсенија Јованоска го освои петото место на Европскиот шампионат

Пуликсенија Јованоска го освои петото место на Европското карате првенство за сениори во кати. Во директната пресметка за бронзениот медал загуби од Александра Ферачи од Франција. Јованоска за изведбата доби 25,46 поени (17,78 + 7,68), а Ферачи 26,08 (18,34 +...

Сашко Арсовски: Едноставно, се случи заслуженото, ја покоривме Европа во карате спортот!

По пласманот на Емил Павлов (-60 кг) во финалето на Европското карате првенство за сениори во Нови Сад и обезбедената борба за бронзен медал на Ангела Мојсовска (-68 кг) го побаравме од тренерот на репрезентацијата за борби Сашко Арсовски...

Златен медал за Петар Заборски на Европското универзитетско првенство (ФОТО)

Петар Заборски (-75 кг) во извонредно тешка борба со Португалецот Де Пина Родриго Мацедо упеа да победи со 2-1 и да го освои златниот медал Европското универзитетско првенство во Коимбра, Португалија. Заборски го освои вториот златен медал за Македонија на собирот...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...