Две злата и една бронза за Шотокан акдемијата Македонија на Европското првенство (ФОТО)

Шотокан академијата Македонија на 9.Европското штокан првенство во Пардубице, Чешка, освои два златни и еден бронзен медал. Златните медали ги освоија машките ката тимови од 10 -11 и од 8-9 години, а женскиот ката тим од 12-13 се закити...

Горан Алексовски – Конти шампион на Европа, Игор Митровски бронзен (ФОТО)

Горан Алексовски – Конти потсети на шампионските денови и освојувањето на малдинскиот европски медал на Европското карате шотокан првенство освојувајќи го златниот медал во мастерс категоријата од 41 до 46 години, додека...

Сара Радичевска ќе се бори за златниот медал на Европските универзитетски игри

Сара Радичевска е во финалето на Европските унивезритетски игри за боречи спортови во Загреб. Радичевска во категоријата до 50 килограми во финалето накарате турнирот ќе се бори со Јелена Пехар од Хрватска. На патот до финалето Сара извојува  три победи....

Каратистите со илинденски подарок: Финале за машкиот кумите тим, бронза за женскиот на Европските...

Машкиот студенстки карате кумите тим на Македонија се пласира во финалето на Европските универзитетски игри за боречки спортови во Загреб, Хрватска. Против екипата на Украина ќе се бори за шампионската титула. Женскиот тим го освои бронзениот медал. Репрезентацијата во состав...

Роберто Ацковски освои бронзен медал на Европското првенство, втор за Македонија

Роберто Ацковски го совлада Русинот Олег Кавка во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У21 кое се одржуваа во Будимпешта, Унгарија, во категоријата...

Матеј Белистојаноски е петти на Европското карате првенство за кадети

Одличен настап на Матеј Белистојаноски на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Будмипешта, Унгарија, кој на крајот е петти во борби во категоријата до 52 килограми во кадетска конкуренција. Вистинска штета за Матеј што не освои медал,...

Бронза за Бојан Костов на Европското карате првенство во Будимпешта

Бојан Костов во категоријата до 55 килограми го освои бронзениот медал на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениор (У-21) во Будимпешта, Унгаријаво јуниорска конкуренција.

Петар Спасеновски го освои бронзениот медал на Европските универзитетски игри

Петар Спасеновски го освои бронзениот медал на Европските универзитетски игри за боречки спортови во Загреб. Во борбата за бронзата го совлада Андреа Бартоломеи од Италија со 5-0. Спасеновски имаше голема шанса да влезе во финалетона карате турниротво категоријата до 84 килограми,но...

Сашко Арсовски: Едноставно, се случи заслуженото, ја покоривме Европа во карате спортот!

По пласманот на Емил Павлов (-60 кг) во финалето на Европското карате првенство за сениори во Нови Сад и обезбедената борба за бронзен медал на Ангела Мојсовска (-68 кг) го побаравме од тренерот на репрезентацијата за борби Сашко Арсовски...

Почна Европското шотокан карате првенство во Скопје

Почна Европското карате шотокан првенство во Скопје (во Борис Трајковски/А1 арена) со над 1500 пријави за натпреварување на каратисти од 20 земји. Денеска се натпреварите во кати и борби за помалите...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...