17 C
Skopje
26/02/2021 | 13:17

За македонската репрезентација по две злата и бронзи на СП во шотокан карате до...

Штокан репрезентацијата на Македонија, составена од каратистите на Јошитака, се преставија во одлично светло на 24.Светското шотокан карате до првенство и 9.Светски кохаи куп....

Бошко Заборски: Поен разликата беше клучна, ни ја донесе победата и бронзениот медал! (ФОТО)

Селекторот на македонската студентска репрезентација, Бошко Заборски, по освојувањето на боронзениот медал во борби екипно жени на Светското универзитетско првенство во Брага, Португалија, вели...

Македонија е трета во борби на Светското универзитетско првенство во карате

Македонија го освои бронзениот медал во борби на Светското универзитетско првенство во карате во Брага – Португалија. Ова е трет медал по двете сребра...

Сребрен медал за Симона Заборска на Светското униврезитетско првенство (ФОТО)

Симона Заборска (-55 кг) е втора на Светското универзитетско првенство во карате во Брага-Португалија. Заборска во финалето загуби со 2-0 од Емили Туј од Франција. Заборска...

Наташа Стефановска е светски студенстки вицешампион (ФОТО)

Наташа Стефановска го освои сребренио медал на Светското универзитетско првенство во карате во Брага, Португалија, во категоријата до 61 килограм. Таа во финалето за златниот...

Бошко Заборски: Оптимист сум дека ќе ја победиме и Норвешка! (ФОТО)

  Откако македонските каратистки обезбедија борба за бронзениот медал на Светското универзитетско првенство во Брага-Португалија, а претходно Наташа Стефановска и Симона Заборска се пласираа во...

Радичевска јуначки го однесе кумите тимот во борба за бронзен медал на СУП (ФОТО)

Сара Радичевска ја однесе нашата репрезентација во борбата за бронзениот медал на Светското универзитетско првенство во Брага – Португалија. Таа е јунакот на борбата во...

Сара Радичевска за бронзен медал против европската шампионка Бетина Планк

Сара Радичевска за бронзениот медал на Светското универзитетско првенство (СУП) ќе се сретне со европската шампионка Бетина Планк од Австрија. Борбата за медалот е...

Наташа Стефановска ќе се бори за злтаниот медал на универзитетското СП

Наташа Стефановска ќе се бори за тититулата на Светското универзитетско првенство во карате во Брага, Португалија, во категоријата до 61 килограм. Сетфановска беше убедлива во...

Симона Заборска е во финалето на Светското универзитетско првенство во Брага

  Симона Заборска (-55 кг) е во финалето на Светското универзитетско првенство во карате во Брага-Португалија. Во финалето ќе се сретне со Емили Туј од Франција. Заборска...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...