4 C
Skopje
07/03/2021 | 00:43

Четири медали за Македонија на Европското првенство во вадо кај карате (ФОТО)

На Европското првенство во вадо кај карате македонските каратисти освоија четири медали – 1 златен, 1 сребрен и 2 бронзени. Првенството се одржа во Лиеж-Блегија. Ненад...

Златен медал за Ненад Келебиќ на Европското првенство во вадокај карате

Ненад Келебиќ (-67 кг) го освои златниот медал на Европското вадокај првенство во Белгија овој викенд. Каратистот на Цветан Димов имаше одличен настап во вадо...

СП: Јапонија покажа од каде доаѓа каратето, Франција стандардна, Иран нова велесила

Јапонија е најуспешната нација на штотуку завршеното Светско сениорско карате првенство во Линц –Австрија. Јапонците освоуја девет медали – 6 златни, 2 сребрени и...

Карате селекциите поразени на Светското првенство

Македонските карате селекции во борби , мажи и жени се елиминирани од понатамошните борби на Светското првенство во Линц, машите во второто коло, жените...

Емил Павлов сопрен на патот до медалот од Ферзалиев

Емил Павлов на патот до медалот на Светското првенство во Линц, Австрија, сопрен од Азербејџанецот Фридовси Ферзалиев, кој славеше со 1-0 во четвртфиналето. Претходно Павлов...

Блесок на Симона Заборска, Павлов со две победи засега на Светското првенство

Симона Заборска (-55 кг) покажа најмногу од македонските каратисти во овие два дена на на Светското првенство во  Линц, Австрија, таа стигна до четвртфиналето...

Петар Спасеновски со победа и пораз на Светското карате првенство

Петар Спасеновски  (-84 кг) ја извојува првата победа на Светското првенство во карате во Линц-Австрија. Тој со 4-1 го совлада Марчин Крајковски од Полска. Во...

Квесиќ го совлада Жарко Арсовски, во првото коло испаднаа Еркан, Битевиќ

Единстевниот носител на медал од светските првенства во карате, Жарко Арсовски, кој во 2010 година го освои бронзениот медал, денска во категоријата над 84...

Пуликсенија Јованоска прва настапи на Светското првенство во Линц

Пуликсенија Јованоска настапи прва на Светското сениорско карате превнство во Линц, Австрија, во кати во поединечна конкуренција, при што извојува победа во првото коло,...

Светското првенство во карате во Линц урива рекорди

За помалку од две недели ќе се одржи најголемиот карате настан, Светското првенство за сениори во Линц –Австрија, кое е на пат да ги...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...