4 C
Skopje
07/03/2021 | 00:22

Европско карате првенство во Пореч 19-23 мај 2021 година

56-то Европско првенство во карате ќе се одржи во Пореч (Хрватска) од 19 до 23 мај 2021 година. Извршниот комитет на ЕКФ донесе одлука...

Ката тим – жени: Светски шампиони во шотокан (ФОТО)

Златен медал за македонскиот женски ката-тим на Светското шотокан првенство на Светската штококан федерација (ВСФ) во Варна, Бугарија. Сениорскиот тим на Шотокан академијата – Македонија...

Бремен: Трнлив е патот на кумите тимот-Шпанија, па Турција

Денеска почнува Светското сениорско првенство во карате во Бремен, Германија, кое ќе трае до 9 ноември. Се очекува настап на околу 1000 каратисти од...

За македонската репрезентација по две злата и бронзи на СП во шотокан карате до...

Штокан репрезентацијата на Македонија, составена од каратистите на Јошитака, се преставија во одлично светло на 24.Светското шотокан карате до првенство и 9.Светски кохаи куп....

Хет-трик на Моника Пендаровска: Поразот од Шаерер уште повеќе ме мотивираше за бронзениот медал!...

Моника Пенадаровска (-53 кг) направи хет-трик на европскиот првенства за кадети, јуниори и јуниори до 21 година откако денес на Европското првенство во Лимасол,...

Петар Спасеновски: Среќен сум што последната јуниорска година ја крунисав со медал!

Освојувачот на брознениот медал на Европското првенство во јуниорска конкуренција во борби, Петар Спасеновски (+76 кг) за Ipon.mk изјави: „Овој медал има големо значење за...

Европско превнство: За Петар Заборски бронза, Петар Спасеновски спречен од судиите да се бори...

    Петар Заборски го осовиот единствениот медал (бронзен) за Македонија на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во конкуренција на јуниори...

Фаик Весели се бореше и за финале и за бронзен медал на СП, а...

Фаик Весели се бореше за влез во финалето на Светкото првенство за кадети, јуниори и јуниори 21 во Џакарта-Индонезија. Весели во категоријата до 52...

Кузмановски жали за пропуштените прилики на Несторовски и Весели, но не го напушта оптимизмот!

Тренерот на репрезентацијата за кадети и јуниори во борби, Александар Кузмановски, специјално за IPON.mk направи каратка анализа на досегашните настапи на нашите репрезентативци на...

Вероника Костовска-шампион на Европа!

Вероника Костовска од КК Кеикс стана европски шампион во категоријата до 54 клиограми во кадетска конкуренција отккао во финалето ја совлада Французинката Гвендолин Филипе...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Хабиб: Роналдо се соочува само со еден страв во својот живот

УФЦ-шампионот Хабиб Нурмагомедов е добар пријател со Кристијано Роналдо, а меѓусебната почит двајцата ја покажале веќе неколку пати пред јавноста. Хабиб и ѕвездата на...

Фросина Рајковска-херој на денот, златен медал на „Софија опен“

Фросина Рајковска блесна на Меѓународниот таеквонодо турнир „Софија опен“ од Г-1 серијата и освои златен медал во јуниорска конкренција -42кг. До златото Рајковска стигна...

Клариса Шилдс е недостижна уште во една категорија

Клариса Шилдс е неприкосновен светски шампион уште во една категорија. Доминаторката во женскиот бокс си ја додаде и титулата во полусредна категорија на онаа...

Зауреланд за пресметката Хрговиќ-Хантер: Борбата нема да е лесна

Нисе Залуерлaнд, кој е копромотор на Филип Херговиќ, изјави дека на неговиот боксер ќе му биде тешко во пресметката со Мајкл Хантер. „Хантер е борец....

Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои...

Блахович и Адесања го минаа мерењето (ВИДЕО)

Јан Блахович се покажа како потежок од Израел Адесања за нивниот судир, главната борба на УФЦ 259, што ќе се одржи вечерва во Лас...

Како Мухамед Али : 75-годишна баба се бори со болест со бокс (ВИДЕО)

75-годишната Ненси ван дер Стратен од Белгија го привлече вниманието на целиот свет со својот тренинг во боксерската сала. Поранешната дизајнерка на мебел живее во...