6 C
Skopje
26/02/2021 | 22:16

Карате мајсторот Пашоски вака гаси свеќички за роденден (ВИДЕО)

Мајстор вака гаси свеќи за роденден! Да, тоа е мајстор Славе Пашоски, кој со совојствен карате потег ги изгасна роденденските свеќички. Пашоски го прослави 67 роденден! https://www.facebook.com/100023416830837/videos/pcb.782566909200530/782566855867202 Од...

45.Лорд куп – Европски кадетско детски карате куп на 6 септември

На 6 септември ќе се одржи 45.Лорд куп – Европски кадетско детски карате куп во Скопје. Натпреварот ќе се одржи во ОУ Ѓоргија Пулевски во...

Во сабота 12. Вадо Дан Ден средба на карате мајсторите

Во сабота (29 август) по 12 пат ќе се одржи Вадо Дан Ден средбата на вадроју карате мајсторите, како и шотокан карате мајсторите пријетели...

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов...

Карате убавица – Моника Стефановска (ФОТО)

Една и едниствена карате убавица Моника Стефановска. Очекувајќи кога ќе се закажат наредните карате натпревари репрезентативката Моника Стефановска се подготвува и ја одржува формата, но...

Карате удар – Усман Нурмагомедов ММА и Абдурахим Идризи карате (ВИДЕО)

ММА зема се поголем замав во боречките спортови, при што добрата комбинација од повеќе спортови дава успешни резултати. Неодамна братучедот на Хабиб Нурмагомедов, Усман...

Пет години без легендата на македонското карате Димче Кичевски

Се навршија пет години откако почина легендарниот каратист и тренер, Димче Кичевски, роден  на 1 декември 1950 година во Бегниште, Кавадарци. Кичевски на карате спортот...

Кумите тимот на Македонија со среброто го круниса настапот на Универзијадата во Загреб, освојувајќи...

Минатата година на овој ден каратистите од универзитетската репрезентација не израдуваа со сребрен медал во борби екипно на Европската боречка универзијада во Загреб и...

Трансформација на емоциите пред предизвиците што доаѓаат

Изолација поради Ковид-19, предизборната кампања, скратување на активностите се премногу причини кои, и тоа како, влијаат на нашето расположение. Природата е вистинскиото место каде...

Емил Павлов: Да се запишеш во историјата!? Изгледа не сум свесен за тоа, бидејќи...

Златното момче на македонскиот спорт, Емил Павлов, со својата смиреност секогаш е подготвен да ја израдува нацијата. Така беше и пред пет години кога...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...