4 C
Skopje
27/02/2021 | 02:25

Кагава доаѓа специјално од Јапонија за семинарот во Охрид!

Македонската карате шото организација (МКШ), која е сертифицирана членка на Јапонската карате шото федерација (ЈКЅ/ЈКС) соопштува дека по  долги преговори шиханот на ЈКС, Масао...

Пејов: Големиот балкански карате семинар не се одржа, но штом се створат услови ќе...

За жал, поради вонредната состојба во Македонија, Големиот балкански карате семинар (ГБКС) нема да се одржи, како што беше планирано, денеска и утре (24...

Директорот на АМС вети дополнителни средства поддршка за Емил Павлов

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на средбата со носителот на златниот медал од...

Живко Тасевски промовиран за носител на мајсторски појас 8-ми дан!

За 45 години активно вежбање карате сенсеи Живко Тасевски е промовиран во носител на мајсторски појас 8-ми дан од Светската шотокан федерација за време...

Македонските каратисти не ветуваат норми за Токио 2020 – туку медали!

Синоќа во Рио де Жанеиро беше донесена историска одлука од страна  на Меѓународниот олимписки комитет на 129 сесија за повеќе спортови, а посебно за...

Одредени репрезентативците за ЕП во Баку, прилепскиот ката тим пак ќе настапува за Македонија

Познат е составот на македонската сениорска репрезентација за Европското првенство (ЕП) во Баку, Азербејџан (25-29 март). Селекцијата...

Карате-до во Парк – за набавка на опрема на Програмата Мал змеј

Во сабота ќе се одржи тренинг-работилница за карате до во Градскиот парк во Скопје. Ова е непрофитен настан и парите одат во фондот за...

Општина Штип го награди Емил Павлов со 30.000 денари

Освојувачот на бронзениот медал на Европското карате првенство во Франција, Емил Павлов од КК Штип, денеска од Општина Штип доби парична награда од 30.000...

„ГЛАСАМ ЗА“-ЖАРКО АРСОВСКИ: Каратето е еден од најстарите боречки спортови!

Откако каратето влезе во најтесна конкуренција за иден спорт на Олимписките игри 2020 во Токио, Јапонија, почна да се организира гласање во светот меѓу...

Изненадувања, пресврти и провлекувања низ иглени уши на Државното карате првенство (ВИДЕО)

Државното сениорско првенство во карате во Штрип донесе интересни борби и изненадувања. Најубавите борби беа во женска конкуренција, пред се онаа на Ангела Мојсовска...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Џошуа му порача на Фјури: Јас сум газда, а тој ќе знае каде треба...

Светскиот шампион во бокс, 31-годишниот Ентони Џошуа, сопственик на титулите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО, верува дека се доближува до договор за супер...

Херн потврди дека преговорите за боксерскиот спектакл се ближат кон крајот: Џошуа ќе биде...

Мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури наскоро треба да биде договорен, тврди главниот организатор на спектаклот Еди...

Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со...

Емилијаненко ќе боксира со голи раце со шампион

Азамат Бостанов, менаџер на Александар Емилијаненко, објави дека неговиот борец ќе боксува со голи раце во следната борба. 39-годишниот ветеран ќе се бори под знамето...

Ардијан Аземи најдобар боксер за 2020-та, Насер Харуни најдобар тренер (ФОТО)

Боксерската федерација на Македонија го прогласи Ардијан Аземи за боксер на годината за 2020-та, а неговиот тренер Насер Харуни е избран за „тренер на...

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...