„Замина“ вљубеникот во карате спортот – Атанас Филиповски

Вчера „замина“ Атанас Филиповски, вљубеникот во карате спортот. Во почетокот на седумдесеттите години се приклучува на КК Мирче Ацев од Ѓорче Петров. Во 1982 година е дел од основачите на КК Аеродром, Скопје. Во КК Аеродром дава убав придонес во образување...

Испишаа историја и гордо ја пееја македонската химна за независна Македонија (ВИДЕО)

Во независна Македонија првите медали ги освоија каратистите Елвир Куратновиќ – златен и Зоран Пејов – бронзен во младинска конкуренција и Ангел Георгиев – бронзен на Европското првенство во Кардиф, Велс, во 1993 година. Првиот освојувач е Зоран Пејов,...

Се одржа „Лорд купот“ – прв карате турнир по прекинот на натпреварите (ФОТО)

На 45-от „Лорд куп“ што се одржа денеска во Скопје најуспешни беа каратистите Флора Апостолова, Благоја Ангелов, Софија Мисајловска, Петар Николовски,Теодора Димитриеска, Благоја Мисајловски, Емилија Пешевска, Давор Трповски и Методија Велкоски. Инаку овој реномиран турнир требаше требаше да се одржи...

Улогата на карате вештината за правилен психо-физички развој

Најпрво да појасниме дека не смее да се фаворизира ниту еден спорт во неговата улога за правилен психофизички развој на една личност. Нема подобар или полош спорт, има подобар или полош тренер/инструктор и подобар или полош ученик. Секако, овој текст...

Пашоски и Митровски градат ефикасни системи за повеќе области (ВИДЕО/ФОТО)

Деновиве по повод неговиот 67 роденден д-р Славе Пашоски носител на мајсторски карате појас 8 Дан имаше интересен спаринг-тренинг со претседателот на Кик бокс маитаи федерцаијата на Македонија и селектор на репрезентацијата Дејан Митровски – Урко. Многумина ќе се запрашаат...

Карате мајсторот Пашоски вака гаси свеќички за роденден (ВИДЕО)

Мајстор вака гаси свеќи за роденден! Да, тоа е мајстор Славе Пашоски, кој со совојствен карате потег ги изгасна роденденските свеќички. Пашоски го прослави 67 роденден! https://www.facebook.com/100023416830837/videos/pcb.782566909200530/782566855867202 Од наша страна честитки со желби за многу здравје и уште многу карате изненадувања.  

45.Лорд куп – Европски кадетско детски карате куп на 6 септември

На 6 септември ќе се одржи 45.Лорд куп – Европски кадетско детски карате куп во Скопје. Натпреварот ќе се одржи во ОУ Ѓоргија Пулевски во Општина Аеродром со Скопје со почеток во 11 часот. Купот ќе се одржи на отворено според...

Во сабота 12. Вадо Дан Ден средба на карате мајсторите

Во сабота (29 август) по 12 пат ќе се одржи Вадо Дан Ден средбата на вадроју карате мајсторите, како и шотокан карате мајсторите пријетели на КК Аеродром. Средбата ќе се одржи во Сарај кај Кајак клубот Ластовица со почеток во...

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов со кого се повеќегодишна врска. „Венчавката беше во црквата Света Петка. Со најблиските поради ситуацијата со...

Карате убавица – Моника Стефановска (ФОТО)

Една и едниствена карате убавица Моника Стефановска. Очекувајќи кога ќе се закажат наредните карате натпревари репрезентативката Моника Стефановска се подготвува и ја одржува формата, но и ги покажува своите афанитети кон уште една професија како фотомодел. Од фотографиите ќе се...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...