Македонија освои уште 5 медали и е втора карате репрезентација на Балканското првенство

Македонските карате надежи освоија вкупно 30 медали – 9 злата, 9 сребра и 12 бронзи на 18. Балканското првенство во карате за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, во Херцег Нови, Црна Гора, од кои пет денеска –...

Дргана Манговска со бронза на Балканското првенство

Драгана Манговска го освои третиот бронзен медал за Македонија на Балканското карате првенство за сениори во Чачак, Србија. Моника Пендаровска (-55 кг) и Горан Николовски (-60 кг) се петопласирани. Вчера Ангела Мојсовска и Давид Петков освоија бронзи. Резултати 50 кг Драгана Манговска – Катарина...

Златен медал за Јована Манчевска на Балканското првенство во Турција (ФОТО)

Јована Мачевска го освои златниот медал во  кати на Балканското првенство за деца во Истанбул, Турција, во категоријата за родени 2004 година (13 години). Мачевска која член на КК Фунакоши Гичин беше супериорна и забележа три победи со 5-0, две...

По две злата, сребра и бронзи за најмладите каратисти на Балканското во Белград (ФОТО)

Македонија освои уште шест медали на Балканското првенство за деца во Белград, Србија, по два златни, сребрени и бронзени. Ова е билансот на најмладите каратисти по вториот ден, а денеска се завршните натпревари. Медалите ги освоија: Андреј Ангеловски – 45 кг, 13...

Уште четири златни медали за каратистите на Балканското првенство во Истанбул

Вториот ден на Балакснкото Балканското првенство во карате за сениори е крунисан со четири златни медали кои ги освоија Симона Заборска, Емил Павлов, машкиот тим во борби и женскиот ката тим. Драгана Манговска освои сребрен медал, Горан Николовски бронза. Вкупно...

Сребрен медал и три борнзи на Балканското првенство за деца, засега (ФОТО)

Македонската репрезентација засега освои еден сребрен и три бронзени медали на Блаканското првенство за деца во Истанбул – Турција. Сребрениот медал го освои Јусра Адеми. Јусра Адеми (-49 кг) сребрен медал деца до 13 години. Адеми во финалето загуби од Ема...

Уште 6 медали, вкупно 15 за македонските каратисти на Балканското првенство за деца

Уште шест медали прокнижија македонските карате репрезентативци на Балканското првенство за деца во Белград во Србија. Медалите ги освоија: Ката тим мажи 12-13 години – златен медал Емре Салиу (-50 кг), борби-жени, 13 години – златен медал Хамза Зијали (+55 кг), борби, 13...

Балканското првенство за деца во Истанбул, нови случувања во Балканската карате федерација

Генералниот секретар на Турската карате федерација, Ерџумент Ташдемир, објави плакат за Балканското првенство за деца од 24 до 26 април кое ќе се одржи во Истанбул.   Првенството го...

Спасеновски, Идризи, Османи и Мусљији – балкански шампиони, 10 медали за Македонија

Четири златни медали од пет финалиња за нашите каратисти на вториот ден од Балканското првенство за кадети, јуниори и У-21 во Дубровник, Хрватска. Балкански шампиони се: Петар Спасеновски, Доан Османи, Абдурахим Идризи и Омер Мусљији. Само Смилковски Столе не...

Бунтевска е балкански шампион, Михајлов вицешампион, Адеми бронзена

Марија Бунтевска освои златен медал, а Љупче Михајлов сребрен медал; Јусра Адеми бронзен (втор медал, бидејќи во борби освои сребрен), на Блаканското првенство за деца во Истанбул – Турција. Бунтевска златниот медал го освои во кати за деца до 11...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Чисора: Додека го чекам Усик би можел да одработам ММА меч во Белатор

Додека ја чека борбата со Александр Усик, Дерек Чисора би можел да одработи ММА меч за Белатор. Чисора требаше да се бори со Украинецот овој...

На 80-годишна возраст почина Цено Ценев

Почина Цено Ценов, претседател на Европската федерација во борење и потпретседател на Светската централа  (UWW/ОСБ), на 80-годишна возраст, соопшти Бугарската боречка федерација. Бугаринот беше фактор...

Мајк Тајсон за пеколниот живот: Бев момче, а тој ме силуваше и тепаше…

Тоа што Мајк Тајсон го минал во своите 53 години живот, група луѓе заедно не би го минале за цел живот. А се започнало...

Се договара бокс меч меѓу Нгану и Дилиен Вајт

Боксерскио промотор Еди Херн сака да ги спротивстави Френсис Нгану и Дилиен Вајт во бокс меч. Херн планира да почне разговори со Дана Вајт,...

Дерн испиша историја во женското ММА на УФЦ

Мекензи Дерн (9-1 ММА, 4-1 УФЦ) беше најголема фаворитка во борбата против Хана Сиферс (10-6 ММА, 2-4 УФЦ) во сламка категорија, од целата фајт...