Азиз Исмаил се бореше за полуфинале на Светското првенство

Азиз Исмаил извојува две победи на Светското карате првенство во Мадрид, Шпанија, при што совлада и еден од подобрите светски каратисти, Томас Скот. Во борбата за полуфинале на СП загуби од Русинот Бесалн Мизов 1-4. Исмаил сега ќе се надева на...

Топ 5 карате нокаути (ВИДЕО)

Погледнете ги топ 5 карате нокаутите. https://www.facebook.com/TopKarateVideo/videos/1763198343973001/ .

Репрезентативците-кадети на Олимпик спорт први на „Белградски победник“

Репрезентативците на Македонија во кадетска конкуренција од КК. Олимпик спорт имааа забележителен настап на меѓународниот турнирт „Белградски победник“. Емилија Јаниќ (+ 54 кг),  Фахик Весели  (- 52 кг) и Столе Смилковски  (- 57 кг) ги освоија првите места, додека...

Моника Стефановска беше блиску до медалот во Ротердам, денеска каратистите забележаа 6 победи на...

Може да се рече дека на вториот ден од Карате 1 Премиер лигата во Ротердам, Холандија, нашите каратисти имаа поуспешен ден од вчерашниот кога забележавме само една победа, а денеска шест, пред се со добриот настап на Моника Стефановска...

Денови на Бушидо во Скопје

На 29 февруари ќе се одржи Денови на Бушидо во Скопје во организација на во организација на Такешидо каиго - Шуготенши Каратедо-Бушидо школа. „Ова е прв настан...

Емил Павлов: Си го загарнтирав местото во репрезентацијата за ЕП, за да станам европски...

Емил Павлов по освјувањето на бронзениот медал на Европските игри во Баку, Азербејџан, вчера имаше посериозен тест на фромата по долгата пауза. Поверката беше успешна, затоа што на рутиниран начин и во стил на голем шампион го понесе златниот...

Големиот балкански карате семинар финишира во Будва

Големиот балкански карате семинар во Будва, Црна Гора, го заокружува годинашново издание. Мајсторите Ранко Вукотиќ, Зоран Пејов и Милан Ѓокиќ ќе презентираат техники од традиционалното и спортското карате, како и...

Бронзен медал за Столе Смилковски на Европскиот шампионат!

Столе Смилковски го освои вториот медал за Македонија на 43. Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година што се одржува во Лимасол, Кипар. Смилковски се закити со бронзениот медал во категоријата до 57 килограми во борби за...

Металурзите преработуваа злато на Државното карате првенство! (ФОТО)

Карате клубот Металург се покажа како апсолутен владетел на Државното првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година освојувајќи 20 медали (13 златни – 1 сребрен – 6 бронзени), во сите конкуренции. Второпласираната екипа Ронин освои 11 медали...

За легендата на македонското карате Димче Кичевски на 15 април ќе се одржи првиот...

  На 15 април во Скопје ќе се одржи првиот Меморијален карате турнир „Димче Кичевски“ во организација на Карате клубот Скопје. Турнирот ќе се одржи во ОУ „Круме Кепески“ во Скопје и е за кадети и јуниори. Димче Кичевски е легенда на...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...