„Замина“ вљубеникот во карате спортот – Атанас Филиповски

Вчера „замина“ Атанас Филиповски, вљубеникот во карате спортот. Во почетокот на седумдесеттите години се приклучува на КК Мирче Ацев од Ѓорче Петров. Во 1982 година е дел од основачите на КК Аеродром, Скопје. Во КК Аеродром дава убав придонес во образување...

Балканското првенство филтер за карате репрезентативците за Европското во Софија

Вечерва карате репрезентацијата за кадети, јуниори и јуниори до 21 година на Балканското првенство во Сараево, Босна и Херцеговина. На шампионатот патуваат медалистите од  Државното првенство на Македонија за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, кој ќе биде...

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов со кого се повеќегодишна врска. „Венчавката беше во црквата Света Петка. Со најблиските поради ситуацијата со...

Опелоски-Тасевски: 45 години на патот на тигарот! (ФОТО)

Годинава Мирче Опелоски и Живко Тасевски слават еден прекрасен јубилеј, 45 години другарување и заедничко активно вежбање на „шотокан карате-до“. Секој кај своите учители, а постојано заедно. Мирче Опелоски го започна своето карате до кај Драган Стојановски (актуелниот претседател на...

Шампионска свадба-НАТАША ИЛИЕВСКА: Едноставно-ОСС!

Европскиот шампион кажа „ОСС“! Да, му кажа да на избраникот Никола Јордановски во Кратово, според сите православни обичаи. Сега следува луда и незаборавна свадба во преубавиот угоститилски комплекс „Гиновци“. Внимавајте, има многу шампиони на иедно место! ipon.mk/В.Д.

Каратистката Моника Стефановска во блескаво провокативно издание

Моника Сетфановска повторно во блескаво и провокативно издание. Каратистката на Макпетрол покажува дека покрај тоа што е добра на татамито, туку е една од најшармантните и најубавите девојки, па слободно може да биде ангажирана и на модните писти. Ipon.mk

50 години карате во Македонија: Димче Кичевски – Спортист на векот од областа на...

По повод „50 години карате во Македонија“ објавуваваме колумна на „членската книшка број 1“ во македонското карате, Димче Јанковски, во два дела - втор дел. Ова е посебна пригода за сите поборници на карате вештината да се запознаат со почетоците...

Легендарниот каратист Јорго Огненовски: Секогаш сакав да бидам најдобар!

Леѓендарниот каратист Јорго Огненовски повторно е во Македонија. Тој неодмана се врати од САД каде што работи, односно се занимава со снимање на филмови. Можеби за младите каратисти и не е доволно познат, но за постарите, нема кој не знае...

12 медали за младите каратисти на Фунакоши Гичин на „Гази Баба опен 2018“

Фунакоши Гичин продолжува со успесите, па така вчера освои 12 медали – 4 златни, 3 сребрени и 5 бронзени на Меѓународниот карате турнир „Гази Баба опен 2018“ во Скопје. Медалите за Фунакоши Гичин ги освоија: Давид Спасовски, ката Б8 – злато  Каролина Јанчовска,...

Марија Милева балкански шампион и уште три бронзи за македонската карате репрезентација на БП...

Македонската карате репрезентација освои еден златен и три бронзени медали првиот ден на Балканското карате првенство за деца во Белград-Србија. Марија Милева (- 47 кг) до 14 години стана балкански шампион. Инаку таа е член на Олимпик спорт од Скопје....

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Волков и Харис ќе се борат на УФЦ 254

Тешкашите Александар Волков и Волт Харис ќе се борат на УФЦ 254 на 24 октомври во Абу Даби. Победата е од голема важност за...

Хабиб со тренинзи и подготовките за Гејџи се бори против депресијата

Непразениот шампион Хабиб Нурмагомедов вели дека со тренинзите и подготовките за мечот со Џастин Гејџи за титулата во лесна категорија се бори со депресијата...

Шоу на Мек Грегор: Објави разговор со Вајт, ја прифати понудата на Санчез и...

Конор Мек Грегор е подготвен да ја исполни желбата на Диего Санчез. Покрај тоа, поранешниот шампион на УФЦ веќе ја прифати понудата преку Твитер...

Страотен нокаут го освои светот (ВИДЕО)

Боксерот од Никарагва, Мелвин Лопез се борeше против колумбискиот борец Јеисон Варгас. Мечот се одигра во Мајами и заврши со нокаут победа на Лопез. Видеото...

Адесања и Коста се поткачија на соочувањето (ВИДЕО)

Дана Вајт имаше полни раце работа, а за малку ќе настрадаше при соочувањето на главнит епротагонисти на УФЦ 253 во Абу Даби во сабота,...