„Замина“ вљубеникот во карате спортот – Атанас Филиповски

Вчера „замина“ Атанас Филиповски, вљубеникот во карате спортот. Во почетокот на седумдесеттите години се приклучува на КК Мирче Ацев од Ѓорче Петров. Во 1982 година е дел од основачите на КК Аеродром, Скопје. Во КК Аеродром дава убав придонес во образување...

Легендарниот каратист Јорго Огненовски: Секогаш сакав да бидам најдобар!

Леѓендарниот каратист Јорго Огненовски повторно е во Македонија. Тој неодмана се врати од САД каде што работи, односно се занимава со снимање на филмови. Можеби за младите каратисти и не е доволно познат, но за постарите, нема кој не знае...

Карате убавица – Моника Стефановска (ФОТО)

Една и едниствена карате убавица Моника Стефановска. Очекувајќи кога ќе се закажат наредните карате натпревари репрезентативката Моника Стефановска се подготвува и ја одржува формата, но и ги покажува своите афанитети кон уште една професија како фотомодел. Од фотографиите ќе се...

50 години карате во Македонија: Димче Кичевски – Спортист на векот од областа на...

По повод „50 години карате во Македонија“ објавуваваме колумна на „членската книшка број 1“ во македонското карате, Димче Јанковски, во два дела - втор дел. Ова е посебна пригода за сите поборници на карате вештината да се запознаат со почетоците...

Видео кое треба да се погледне – Назим Куртовиќ – карате легенда (ВИДЕО)

На интернет се врти едно многу интересно видео кое вреди да се види. Секој искрен љубител на боречките вештини би сакал да слушне и да види нешто за нашите карате легенди кои беа фактор и во поранешна Југославија и...

Наташа Стефановска по три одлагања го зададе решавачкиот удар, кажа ДА… (ФОТО)

Наташа Стефановска го здададе финалниот карате удар против пливач – го кажа судбоносното ДА. Нашата трофејна каратистка денеска го кажа судбоносното „да“ на Горан Стаменов со кого се повеќегодишна врска. „Венчавката беше во црквата Света Петка. Со најблиските поради ситуацијата со...

Ангела Мојсовска: ЕП е огромна лекција за мене и показател дека упорноста, трудот и...

Каратистката на Макпетрол, Ангела Мојсовска, иако е една од најмладите прикажа одлични борби на Европското сениорско првенство во Нови Сад, Србија. Малку и фалеше да освои медал по двојанта шанса што и се укажа, и во полуфиналето и во...

Пашоски и Митровски градат ефикасни системи за повеќе области (ВИДЕО/ФОТО)

Деновиве по повод неговиот 67 роденден д-р Славе Пашоски носител на мајсторски карате појас 8 Дан имаше интересен спаринг-тренинг со претседателот на Кик бокс маитаи федерцаијата на Македонија и селектор на репрезентацијата Дејан Митровски – Урко. Многумина ќе се запрашаат...

Историска фотографија: Првите МАКЕДОНСКИ медалисти! (ВИДЕО)

Првите МАКЕДОНСКИ медалисти! Да, точно така, ова се првите освојувачи на медали за независна Македонија и тоа: Елвир Куртановиќ - златен медал, Зоран Пејов - бронзен и Ангел Георгиев – бронзен. Оваа извонредна екипа ја предводеш  селекторот и национален тренер Чедомир...

ИН МЕМОРИАМ: Почина великанот на македонското карате-Димче Кичевски!

Денес, по долго боледување, почина легендарниот каратист и тренер, Димче Кичевски, кој е роден  на 1 декември 1950 година во Бегниште, Кавадарци. Кичевски на карате спортот му посвети вкупно 48 години, притоа бил 21 пат државен првак на Македонија (и...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Изберени новите селектори на џудо репрезентациите

По предлог на спортскиот директор на Џудо федерацијата на Македонија, Ѓорѓи Стојанов и позитивното мислење на Стручниот совет, Извршниот одбор по електронски пат гласаше...

Подигнати споменици на основачите на самбото во Москва (ФОТО)

Споменик на тројцата основачи на самбото ќе биде откриен во Москва за време на отворањето на претстојниот Светски куп. Церемонијата ќе биде дел од натпреварот...

Антиглов направи ршум на свадба, еден од гостите завршил во болница (ВИДЕО)

ММА борецот Гаџимурад Антигулов направи хаос на една свадба каде пијан ги малтретира гостите и предизвикал тепачка. На видеото што се појави на Јутјуб, Антигулов...

Викторија Варадинова го помина мерењето, утре е пресметката со Милјанчевиќ (ФОТО)

Викторија Варадинова успешно го помина мерењето за професионалниот меч во К1 на кик бокс спектаклот во Нови Сад на „Купот на нациите“. Пред утрешната...

Борец доживотно во затвор за брутално убиство на поранешната девојка

Британски ММА борец доби казна доживотен затвор и ќе мине најмалку 32 години во затвор, откако беше прогласен за виновен за убиство на неговата...