Најефектните моменти со Рафаел Агаев (ВИДЕО)

Каналот на Јутјуб „Каратиста“ му посвети внимание на еден од најдобрите каратисти на денешницата Рафаел Агаев од Азербејџан, избирајќи најефектните мигови во неговата трофејна кариера. Уживајте во убавите моменти со Агаев. https://youtu.be/cEqGtzhLrLw

Трансформација на емоциите пред предизвиците што доаѓаат

Изолација поради Ковид-19, предизборната кампања, скратување на активностите се премногу причини кои, и тоа како, влијаат на нашето расположение. Природата е вистинскиото место каде што негативните емоции лесно се трансформираат во позитивни, затоа тренерот на Карате клубот Кеикс Елвир...

Светското карате првенство одложено за 2021 година

Светското првенство во карате кое требаше да се одржи во ноември годинава е одложено за истиот месец следната година. Светската карате федерација се одлучи за овој потег поради пандемијата од коронавирусот која доведе и до откажување на Летните олимписки...

Емил Павлов: Да се запишеш во историјата!? Изгледа не сум свесен за тоа, бидејќи...

Златното момче на македонскиот спорт, Емил Павлов, со својата смиреност секогаш е подготвен да ја израдува нацијата. Така беше и пред пет години кога нашиот каратист вети дека ќе се врати со медал од првите историски Европски игри, или,...

Мартин Несторовски: Чуството да се запишеш во историјата е неверојатно и не се опишува!...

Како вчера да беше, вели освојувачот на бронзениот медал на првите Европски игри во Баку, Азербејџан, Мартин Несторовски. Нашиот каратист го освои медалот во категоријата над 84 килограми и со вториот бронзен медал на овие игри на колегата од репрезенатцијата...

Мајсторија на Емил Павлов (ВИДЕО)

Да потсетиме на мајсторството на Емил Павлов во Карате 1 Премиер лигата. Вреди да се види и да се повтори неколу пати овој поен на нашиот најдобар каратист и најсериозен кандидат за олимписка норма за Токио 2021. https://www.facebook.com/531359136986764/videos/1352250548302023/  

Еспиноз: Карате светот обединет околу исти цели

Унитарноста на каратето се потврди на најдобар можен начин, откако изминативе неколку дена беше организирана тридневна видео конференцијата на претседателот на Светската карате федерација (ВКФ/WKF) Антонио Еспинос со претседателите на националните карате федерации од членки од целиот свет. Во услови...

Каратистите со нов квалификациски систем за пласман на Олмпијадата во Токио

Поради одложувањето на Летните олимписките игри (ЛОИ) во Токио за 2021 година, а во договор со Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Светската карате-федерација (ВКФ) го ревидира постојниот систем за квалификации за ЛОИ. Поради пандемијата на коронавирусот, а со оглед на...

Жан-Клод ван Дам почнал како каратист

Жан-Клод Ван Дам со боречките вештини почнал да се занимава на 10-годиншна возраст. Татко му го запишал шотокан карате училиште. Почнува во Карате клубот Дигба, потоа продолжува во Голден од каде што заминува за Лос Анџелес во САД. Голема е веројатноста...

Босанска каратe реперезентативка крвнички претепана во сопствениот стан (ФОТО)

Ема Селман преку Фејсбук ги извести своите пријатели за потресното искуство и јавно го објави името на човекот кој го направи тоа. Карате репрезентативката на Босна и Херцеговина, Ема Селман, заедно со нејзината сестра Ена (исто така каратистка), беше жртва...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Се плашеле да и се приближат, не па да имаат секс со оваа борачка,...

Американската борачка Ејприл Мендес се пожали дека до пред неколку години ниту едно машко не сакало да има секс со неа.Таа дури одела на...

Волкановски, Холовеј, Усман и Масвидал го поминаа мерењето на УФЦ 251 (ВИДЕО)

Мерењето и соочувањето за УФЦ 251 помина и трите шампионски средби сега се официјални. Камару Усман и Хорхе Масвидал, кои ќе се борат во...

Мечот Мек Грегор-Масвидал би можел да биде најголем во историјата, смета Вајт

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт беше категоричен против борба меѓу Конор Мек Грегор и Хорхе Масвидал, но очигледно се предомисли. За неколку часа, Масвидал...

Дана Вајт: Ќе му дадеме време на Хабиб да се опорави

Претседателот на УФЦ Дана Вајт нема да му отежнува на шампионот во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов. Пред една недела, „Орелот“ го загуби татко му, кој...

Вајт: Мек Грегор може да се врати во 2021 година

Поранешниот двоен шампион во УФЦ, Конор Мек Грегор, се повлече од ММА, но Дана Вајт верува дека повторно ќе го видиме во кафезот. Минатиот месец,...