Томас Бах го честиташе големиот јубилеј – 50 години од создавањето на Светската карате...

Светската карате федерација (WKF/ ВКФ) ја објави честитката на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах упатена до сите кои го слават големиот јубилеј, 50-годишнината од создавањето на Светската карате федерација. „Би сакал да ги изразам моите срдечни честитки во...

50 години Светска карате федерација

Светската карате федерација (ВКФ) слави 50-годишен јубилеј. Меѓународното раководно тело на каратето е создадено пред 50 години, а како знак на најголемата пресвртница, ВКФ започнува комеморативно лого, како и неколку дигитални иницијативи. Милиони фанови на карате низ целиот свет се...

Карате 1 Младиснката лига во Венеција прв настан по паузата

Од 4 до 6 декември ќе се одржи Карате 1 Младинската лига во Венеција, Италија. Ова ќе биде прв настан на ВКФ по рестрикциите поради пандемијата на коронавирусот. „Поради сегашните околности, посебно поглавје е посветено на специфицирање на санитарните протоколи...

Златен медал за Александар Неделковски на „Купот на Плевен“ во Бугарија (ФОТО)

Александар Неделковски од Металург го освои првото место во кати на Меѓународниот карате турнир „Купот на Плевен“ во Бугарија. Златото на Неделковски е од огромно значење, бидејќи поради епидемијата на коронавириусот сите активности во карате спортот во нашата земја згаснаа...

„Замина“ вљубеникот во карате спортот – Атанас Филиповски

Вчера „замина“ Атанас Филиповски, вљубеникот во карате спортот. Во почетокот на седумдесеттите години се приклучува на КК Мирче Ацев од Ѓорче Петров. Во 1982 година е дел од основачите на КК Аеродром, Скопје. Во КК Аеродром дава убав придонес во образување...

Каратето ќе биде дел и од третите Европски игри во Полска 2023 година

Каратето е додадено на списокот на спортови на Европските игри во 2023 година. Европските олимписки комитети (ЕОК) во неделата ја објавија пробната спортска програма на третото издание на Европските игри, што ќе се одржи во Краков-Малополска (Полска). Каратето, со своите...

„Изолација“ 12. самостојна изложба Живко Тасевски – Чижмар во петок

Живко Тасевски – Чижмар во петок, 11 септември, ќе ја направи 12-тата самостојна изложба насловена „Изолација“ во доџото „Златна генерација“ во Кисела Вода во Скопје. „Изложбата е продажна, собраните средства ќе се употребат за учество на меѓународни натпревари што претстојат,...

Испишаа историја и гордо ја пееја македонската химна за независна Македонија (ВИДЕО)

Во независна Македонија првите медали ги освоија каратистите Елвир Куратновиќ – златен и Зоран Пејов – бронзен во младинска конкуренција и Ангел Георгиев – бронзен на Европското првенство во Кардиф, Велс, во 1993 година. Првиот освојувач е Зоран Пејов,...

Се одржа „Лорд купот“ – прв карате турнир по прекинот на натпреварите (ФОТО)

На 45-от „Лорд куп“ што се одржа денеска во Скопје најуспешни беа каратистите Флора Апостолова, Благоја Ангелов, Софија Мисајловска, Петар Николовски,Теодора Димитриеска, Благоја Мисајловски, Емилија Пешевска, Давор Трповски и Методија Велкоски. Инаку овој реномиран турнир требаше требаше да се одржи...

Улогата на карате вештината за правилен психо-физички развој

Најпрво да појасниме дека не смее да се фаворизира ниту еден спорт во неговата улога за правилен психофизички развој на една личност. Нема подобар или полош спорт, има подобар или полош тренер/инструктор и подобар или полош ученик. Секако, овој текст...

-30% нa целaтa кoлекцијa прoлет-летo 2020

Од наш агол

Вежбајте го Каратето како Карате До, како вистинска Будо вештина

Суштината на занимавањето со Карате До како духовна боречка вештина. Прво, основно и постојано-Карате До е исклучиво БУДО вештина а не спорт. Да, може да...

Последни објави

Чувствителен потег на Гејџи неколку момнети откако се разбуди

Фантастичниот американски борец Џастин Гејџи не можеше ништо против Хабиб Нурмагомедов и загуби во втората рунда од одличниот противник, кој потоа низ солзи рече...

Мек Грегор до Хабиб: Почит и сочувство

Поранешниот двоен шампион на УФЦ, Конор Мек Грегор му честиташе на непријателот Хабиб Нурмагомедов. Пред малку „Орелот“ успеа да го задуши Џастин Гејџи и...

Хабиб имал скршеница на ногата три недели пред борбата со Гејџи (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ Дана Вајт откри дека Хабиб Нурмагомедов имал скршеница на ногата три недели пред УФЦ 254. „Орелот“ успеа да го задуши Џастин...

Хабиб ја заврши кариерата со една молба: Ова беше сон на татко ми! Против...

Хабиб Нурмагомедов со одличен учинок го победи Џастин Гејџи и ја одбрани титулата во лесна категорија на УФЦ. Дагестанецот во втората рунда од грб со...

Хабиб го заслужи бонусот од 50.000 долари

Хабиб Нурмагомедов заработи 50.000 долари бонус за изведба на вечерта по победата над Џастин Гејџи. „Орелот“ го победи Гејџи во втората рунда и ја...