Таеквондо клубот Бутел во хумана акција – посети семејства од социјален ризик (ФОТО)

Денеска Таеквондо клубот Бутел посети седум семејства од социјален ризик во Општина Бутел. Некои од тие семејствата се повеќедетни и со самохрани родители. „Однесовме прехрамбени производи (брашно, грав, леќа, ориз, прашок, макарони, шпагети, средства за хигиена, пијалоци, благи работи за...

Златен медал за Дејан Георгиевски на Г-1 турнирот „Софија опен“, бронзи за Марко Стевиќ...

Сениорите освоија три медали на Меѓународниот Г-1 таеквондо турнир „Софија опен 2020“ – еден златен и два бронзени. Златен за Дејан Георгиески и  бронзен за Марко Стевиќ во категоријата над 87 килограми. Дејан беше подобар од клупскиот другар Марко во...

Злато за Филип Стаменов, сребра за Дамјан Трајковски и Мила Рељиќ на „Софија опен...

Успешен ден на македонските таеквондисти на на Меѓународниот таеквондо турнир „Софија опен 2020“ од серијата Г-1 во Софија, Бугарија. Освоени се три медали, златен за Филип Стаменов и сребрени за Дамјан Трајковски...

Хва ранг ИТФ го одложи учеството на турнирот во Суботица

Таеквон до клубот ХВА ранг ИТФ од Лескоец-Охрид викендов (1 март) требаше да учествува на еден од најдобрите меѓународни турнири на овие простори од А класа на ИТФ во Суботица-Србија. Но, поради...

Дејан Георгиевски повторно го развеа македонското знаме, освои злато на „Словенија опен“

Дејан Георгиевски повторно во негов стил освои златен медал во сениорска конкуренција на Меѓународниот таеквондо Г1 турнир „Словенија опен 2020“. Георгиевски извојува три победи со прекин, односно технички нокаути. Тој...

Дамјан Трајковски освои златен медал на „Словенија опен 2020“ (ФОТО)

Дамјан Трајковски го освои златниот медал на Меѓународниот таеквондо турнир „Словенија опен 2020“ во категоријата над 78 килограми во јуниорска конкуренција. Трајковски во финалето го совлада Митар Макленовиќ од...

Мила Рељиќ обезбеди бронза на „Президенс купот“ во Шведска

Милијана Рељиќ (-68 кг) во јуниорска конкуренциа обезбеди бронзен медал на „Президенс купот“ во Хелсинборг, Шведска,од Е2 серијата. Мила извојува две победи над противнички...

Тигри ќе настапат на „Президенс купот“ во Шведска

Тигри со тројца натпреварувачи ќе настапи на Меѓунардониот таеквондо турнир „Президенс куп“ во Шведска од 18 до 23 февруари. На овој турнир се пријавени повеќе од 1500 натпреварувачи од...

Единстевната иранска олимписка медалистка, во таеквондо, избега од државата

Rio Olympics Taekwondo Women Единствената Иранка со олимписки медал, Кимија Ализадех објави дека ја напуштила родната земја. Причина како што вели е тоа што не сакала да биде дел од „хипокризијата, лагите и...

Таеквондо репрезентацијата се подготвува во Белмекен за олимпискиот предизвик, бадниковата паричка кај Анамарија

Македонската таеквондо репрезентација е на базични зимски подготовки во врвната олимписка база Белмекен, Бугарија, на планината Рила. Дејан Георгиевски, Анамарија Георгивска, Филип Додевски и Марко Стевиќ по водство на...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...