Нема кој да го сопре Терунофуџи (ВИДЕО)

Терунофуџи, последниот сумо борач кој го освои големиот јапонски сумо турнир, го продолжува патот кон нова титула. Монголецот, кој го има вториот највисок ранг...

Јапонски сумо-борач почина откако ривалот му го скрши вратот (ВИДЕО)

Сумо борачот Хибикуру почина денеска во болница откако пред еден месец го скрши неговиот врат во борба. Борачот се повреди на 26 март, кога противникот...

На 21 година почина сумо борачот, поранешното најсилно момче на светот

– Рускиот сумо-борач со свое место во Гинисовата книга на рекорди, Џамбулат Хатохов почина на 21-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја објави претседателот на...

Јапонски сумо борач почина на 28 гоидни од коронавирусот

КАКО последица на коронавирусот во Токио почина 28-годишен јапонски сумо-борач Кијотаке Суетаке, познат како Шобуши. Тој бил хоспитализиран уште во април, а денеска почина...

Новак Ѓоковиќ тренираше сумо во Јапонија (ВИДЕО)

Пред настапот во АТП турнирот во Токио, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ најде време да се запознае и древната боречка вештина, тренираше сумо со...

Финта на годината во сумо борењето (ВИДЕО)

И ова се случува во сумо борењето. „Залажување“ има секаде, па и во овој спорт. Во видеото ќе видите доста успешна финта. https://giphy.com/gifs/sumo-wrestler-ojNeUe1mHmeu4/fullscreen?fbclid=IwAR1fQizTdA0Oz7ThWaGi1V0ZUuxeQWhzKLohB-yfjAXGbRt_SVFNNuUz1hY http://gph.is/2zLoEfl

Дејан Георгиевски поразен од Французинот Јоан Мианк

Дејан Георгиевски е поразен во првото коло на Европското таеквондо превнство во Казан, Русија, од французинот Јоан Мианк со 34-24. Од нашиот табор велат дека...

Сумо борење на забавена снимка со 4К резолуција – неверојатно! (ВИДЕО)

Сумото е борењето за многумина е голема непозаница, а во Хапонија сумо борачите ги нарекуваат богови. Ова е спорт со многу бранувања. Се разбира,...

Погледнете како изгледа нокаут во првата секунада на сумо борачи (ВИДЕО)

Интензивни, но често се кратки мечевите во сумо борење, обично завршуваат кога борачот го исфрла другиот од борилиштето или кога некој ќе го допре...

Судир на стилови: Со 45 килограми натпреварувачка во џиу џицу се бореше со сумо...

Станавме сведоци на тоа каква важна улога играат стиловите во една средба. Во ова класично видео ќе проследиме интересна средба на сумо шампионот, Кели Гнеитинг,...

Попуст за матуранти -30% во ГТЦ, Сити мол и Ист гејт мол

Од наш агол

Кој се грижи за тренерот?

- Тренерот ја има привилегијата да ги тренира своите ученици и од нив да гради личности - Тренер е само оној кој истовремено и учи...

Последни објави

Нгану покажа како нехумано се третираат во Шпанија луѓето од Камерун

Френсис Нгану сподели вознемирувачка снимка на која е опишан нехуманиот третман на луѓето од неговата татковина, Камерун, како и на африканскиот континент како целина. Како...

Џон Џонс: Ќе се борам со Стипе Миочиќ

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија Џон Џонс има нова објава на социјалните мрежи во која вели дека во неговата следна борба би...

Гужва надвор од октагонот: Дастин Пориер и Мајкл Чендлер ги смируваше обезбедувањето (ВИДЕО)

Борците Израел Адесања и Александар Волкановски успешно ја завршија задачата на настанот УФЦ 276 во Лас Вегас и ги одбранија шампионските појаси. Изи со рутинска...

Дејан Георгиевски со бронза од Медитеранските игри

Дејан Георгиевски ќе се задоволи со бронзен медал на Медитеранските игри во Оран (Алжир) откако не излезе на татамито против Марканецот Ајуб Басел. Поради...

Бесир Алили седми на Европското првенство за У-20

Бесир Алили старуваше со победа во репасажот над Белгиецот Илјас Абдурашидов од 2-0, односно туш, на Европското првенство за У-20 во Рим, Италија. Во втората...

Волкановски со скршена рака го скрши Холовеј (ВИДЕО)

Австралиецот со македонско потекло Александар Волкановски е во фокусот на ММА јавноста откако рано утрово на УФЦ 276 по трет го совлада големиот ривал...

Адесања го одбрани шампионскиот појас против Канониер, Волкановски доминираше над Холовеј

Израел Адесања го победи Џаред Канониер во главната борба на настанот УФЦ 276 во T-Mobile арената во Лас Вегас и по петти пат го...