Самбо репрезентативците на Претседателскиот куп во Греманија

Македонската самбо репрезентација ќе настапи на Претседателкиот куп во Франкфурт Германија во апсолутна категорија, од 150 до 180 килограми тежат некои од натпреварувачите. За Македонија...

СП во самбо за јуниори и младинци нема да се одржи во Бугарија

Светското првенство во самбо за јуниори и младинци во 2022 година нема да се одржи во Бугарија. Веста ја соопшти Светската самбо федерација. Светското првенство...

Европско самбо првенство за млади и јуниори и возрасни во Нови Сад во септември

На 10 март се одржа состанокот на Извршниот комитет на Европската самбо федерација (ЕСФ). На состанокот беше одлучено да се одржи заедничко Европско првенство за...

Украински самбо шампион загина во бомбардирање со целото семејство!

Украинскиот шампион во самбо, Артјом Применко, е уште една спортска жртва во воената агресија на Русија врз соседната земја. Станува збор за екстремно талентиран спортист,...

Татковината на самбото е лишена од натпревари во овој спорт

Русија, татковината на самбо спортот, е лишена од натпреварувања во овој спорт. Причината е воениот конфликт со Украина. Од турнири е лишена и најблиската...

Данов загуби од Гајиќ на Унион стејт купот во Сочи

Репрезентативецот во самбо, Бобан Данов се бореше Србинот Владимир Гајиќ на Унион стејт купот во Сочи, Русија, во борбено самбо и беше поразен со...

Бобан Данов против Владимир Гајиќ на Унион стејт купот во Сочи

Бобан Данов денес ќе се бори со Србинот Владимир Гајиќ на Унион стејт купот во Сочи, Русија, во борбено самбо. Во оваа дисцплина се соберени...

Нов успех на самбо репрезентацијата – пет медали на Европското првенство во кураш (ФОТО)

Самбо репрезентацијата со нови успеси на Европското првенство во кураш во Аминдео, Грција, освои 5 медали – 1 злато, 1 сребрен и 3 бронзени....

Далибор Богданов совлада светски првак на СП во самбо и го зазеде петтото место...

Далибор Богданов победи светски првак од САД во втрото коло на Светското првенство во самбо в Ташкент, Узбекистан. Богданов во борбено самбо во категоријата до...

Бренад Реџиќ поразен од фавритот Алабердијев на СП во самбо

Бернад Реџиќ (-79 кг) загуби од фаворитот Недир Алабердијев од Туркменистан на Светското првенство во самбо што се одржува во Ташкен, Узбекистан. Реџиќ беше совладан...

Попуст за матуранти -30% во ГТЦ, Сити мол и Ист гејт мол

Од наш агол

Кој се грижи за тренерот?

- Тренерот ја има привилегијата да ги тренира своите ученици и од нив да гради личности - Тренер е само оној кој истовремено и учи...

Последни објави

Усик: Тајсон Фјури се плаши од мене

Украинскиот боксер Александр Усик верува дека шампионот на ВБЦ во тешка категорија Тајсон Фјури се плаши од него. Фјури веќе објасни зошто не сака да...

Волкановски, Адесања и останатите имаа соочување за УФЦ 276 (ВИДЕО)

Овој викенд ќе се одржи УФЦ 276 и ќе ги има мечевите за титулата во средна и перо категорија. Главната средба на вечерта ќе биде...

Џудистот Шерифовски поразен во првата средба на Медитеранските игри

На петтиот ден од Медитеранските игри во претпладневната програма на борилиштето се појави џудистот Еди Шерифовски. Тој во категоријата до 81 килограм во првото коло...

Усик пред реваншот против Џошуа: Не се борам за пари или за некое признание

Aлександр Усик вели дека не се бори за парите кои му се нудат на реваншот против Ентони Џошуа кој во август ќе го предводи...

Дана Вајт: Џонс се враќа против Нгану или Миочиќ

Претседателот на УФЦ, Дaна Вајт, истакна дека ѕвездата на организацијата и поранешен шампион во полутешка категорија (до 93 килограми), Американецот Џон Џонс е блиску...

Непоразен Кубанец се закани дека ќе го нокаутира Дионтеј Вајлдер

Непоразениот кубански боксер во тешка категорија Франк Санчез (20-0, 13 КО) ја објави својата желба да се бори со ѕвездата Дионтеј Вајлдер (42-2-1, 41...

Сприрковска ќе бара шанса за медал друго европско првенство

Марија Спирковска не стигна да се бори за бронзен медал на Европското првенство во борење за У-20 во Рим, Италија, откако во репасажот беше...