17 C
Skopje
26/02/2021 | 14:13

8-ми Маруи-Кеико семинар за реален аикидо во Скопје

Аикидо федерацијата на Македонија - реален аикидо и клубовите ЦРА Маруи и КРА Кеико организираат Меѓународен семинар за реален аикидо на 28 - ми...

По повод 30 години на АК Пелистер се одржа семинар во Битола (ВИДЕО)

По повод 30 години на Аикидо клубот Пелистер во Битола викендов што измина се одржа семинар од државаен карактер. Со семинарот раководеше мајсторот Ѓуро Илиќ....

КРА Нико заплови во стабилни води, на 19 март ќе настапи на семинар во...

Клубот за реално аикидо Нико од Кочани најавува учетсво на семинарот во Битола на 19 март, како и подготовка за натпреварите што претстојат. „Сега сме...

КРА Нико се врати на тренизи-распределбата на салите мора да се решава поинаку!

На задоволство на сите се реши настанатиот проблем во Кочани меѓу КРА Нико и Основното училиште „Никола Карев“ во врска со користењето на спортската...

Аикидо клубот „Нико“ од Кочани од други причини може да престане со работа!?

Аикидо клубот “Нико“ најверојатно ќе мора да ги прекине тренинзите затоа што останува без простор во кој ќе може да работи. Вратите на салата...

Марјан Добревски го пробива реалното аикидо во Обединетите Арапски Емирати (ФОТО)

Некогашниот ас на Карате клубот Вардар од Скопје, Марјан Добревски, кој од 2000 година почна да се занимава и со реален аикидо и за...

Мајсторот Ѓуро Илиќ ја откри долго чуваната тајна!

Мајсторот на боречките вештини Ѓуро Илиќ има уште една вештина која многу ретко ја покажува... Вештината е од студентските денови, а деновиве ја покажа тајната...

Стефан Гоцев е најмладиот реален аикидист во светот!

Стефан Гоцев е можеби најмладиот реален аикидист во светот, бидејќи за тоа нема некоја прецизна евиденција. Стефан уште не наполнил две години а веќе...

Семинар за реален аикидо со Ана Врачаревиќ во Скопје!

Аикидо Федерацијата на Макаедонија-реален аикидо клубовите ЦРА Маруи и КРА Кеико го организираат традиционалниот меѓународен семинар за реален аикидо „Скопје 2015“ на 24 мај...

Реален аикидо: Стоп за насиството, дрогата и алкохолизмот-шампионите за идолите! (ВИДЕО)

По повод 45 години од востановувањето на реалното аикидо во светот на боречките вештини во неделата во Белград се одржа голем светски семинар во...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Фигередо и Морено повторно во акција, реваншот е на 12 јуни

Договорен е реванш меѓу Бразилецот Деивсон Фигередо (20-1-1) и Мексиканецот Брендон Морено (18-5-2), кои се бореа пред нешто повеќе од два месеци. Двајца врвни...

Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на...

Почина Ватанабе – првиот светски шампион во традиционално карате

Денеска на 74 години почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација...

Мајк Тајсон повика на бојкот на новaтa биографскa документарна серија

Пензионираниот американски боксер Мајк Тајсон повика на бојкот на новонајавената документарна серија на стрим-платформата Хулу за неговиот живот. „Најавата на Хулу за снимање на неовластена...

Верховен се потсмеваше со Бадр Хари на ТВ-екраните

Рико Верховен ја искористи можноста да му се потсмева на Бадр Хари за можниот трет меч меѓу нив. Шампионот на Глори во тешка категорија гостуваше...

Фјури кажа зошто ја лижел крвта на Вајлдер

Неверојатен е Тајсон Фјури, светскиот боксерски првак во тешка категорија во ВБЦ верзијата. Точно на 22 февруари минатата година, во Лас Вегас „Кралот на...

Фјури до Џошуа: Ќе те победам два пати за една недела

Смислата за хумор и способноста на Тајсон Фјури да прави шоу понекогаш ги засенува неговите боксерски способности. Овој пат „Циганскиот крал“ го пушти да ломоти...