Македонските мајстори на семинар во Светскиот центар за реално аикидо во Белград (ФОТО)

Во саботата во Белград се одржа семинар за тренери и мајстори во организација Светскиот центар за реално аикидо и под водство на Ана Врачаревиќ, Игор Петровиќ и проф.д-р Срџан Милосављевиќ. На овој семинар учествуваа повеќе тренери и мајсторе од Македонија,...

Аикидо федерацијата доби шестмина нови аикидо мајстори во Битола (ФОТО)

Вчера во Битола се одржа полагање за масјторски појаси први дан во аикидо во организација на Аикидо федерацијата на Македонија и Будо центарот Пелистер, при што носители на црн појас станаа шестмина...

Онлајн тренинзите на КРА Нико се следат и надвор од границите на Македонија

Коронавирусот се одрази и на спортот, се затворија сите спортски сали, така што беше онвозможено да се тренира. Како и во многу други професии и во спортот досетливоста и и иновативноста проработија за да се одржува континуитетот на вежбање,...

Битола: „20 години Аикидо федерација на Македонија – реално аикидо“ (ФОТО)

Синоќа во Битола се одржи прослава по повод 20 години од формирањето на Аикидо федерацијата на Македонија-реален аикидо, на која во присуство на бројни гости од Македонија и странство беа промовирани една книга и ДВД за реален аикидо и...

8-ми Маруи-Кеико семинар за реален аикидо во Скопје

Аикидо федерацијата на Македонија - реален аикидо и клубовите ЦРА Маруи и КРА Кеико организираат Меѓународен семинар за реален аикидо на 28 - ми мај (сабота) со почеток од 11 часот. Семинарот ќе го води мајсторот Радојица Спасовиќ - 9...

КРА Нико заплови во стабилни води, на 19 март ќе настапи на семинар во...

Клубот за реално аикидо Нико од Кочани најавува учетсво на семинарот во Битола на 19 март, како и подготовка за натпреварите што претстојат. „Сега сме во една постабилна фаза, бидејќи потпишавме договор со ОУ „Никола Карев“, така што немаме притсиок...

Основни движења во реалното аикидо

Треба да се движите така што секогаш рамнотежата да ви биде доволно стабилна и доволно еластична. На тој начин ќе можете веднаш да се прилагодите на моменталната ситуација (акцијата на противникот). При движењето стапалата не треба грубо да се...

Кирил Јованов од КRA Нико и Филип Богески од КРА Кеико ги исполнија условите...

Кирил Јованов од Клубот за реално аикидо Нико-Кочани и Филип Богески од КРА Кеико-Скопје ги исполнија условите за стипендијата „Спортска надеж“ што ја доделува Агенцијата за млади си спорт

Аикидо федерацијата одржа семинар за тренерски лиценци (ФОТО)

  Денескаво Битола се одржа семинар за тренерски лиценци на Аикидо федерацијата на Македонија за реално аикидо. На семинарот имаше 30 учесници под раководство на претседателот на Федрацијата Ѓуро Илиќ, како и на мајсторите Дејан Чавковски (5 дан) и Влатко Мишов...

Ренесанса на реалното аикидо во Кочани

  Реалното аикидо е многу застапено во поголемите градови во Македонија, што не е случај со помалите, како Кочани. Оттаму се роди идејата за дисперзирање на клубот, да не биде само Скопје центарот на сите збиднувања. Од неодамна во Кочани работи...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...