13 C
Skopje
18/04/2021 | 18:53

Дејан Митров со победничко враќање во Чалакли (ФОТО)

Дејан Митров покажа дека е еден од најатрактивните борачи-пелвани во Македонија победувајќи вчера во Чалакли, Валандово, на 26. Меѓународен традиционален пеливански турнир –Пролетни веселби....

Пеливанска борба во 1916 година во Гостивар

Фотографија која сведочи дека борењето на нашиве простори било популарно и пред 100 години. Во центарот на Гостивар се одржал пеливански турнир во 1916 година...

Бобан Данов триумфираше против Рамазан Бакија во Радовиш (ФОТО)

Бобан Данов го освои првото место во Радовиш во прва рака/баш-пеливан категоријата, најтешката, во извонредно финале со Рамазан Бакија. На овој турнир се одржа и...

Само Мухамед Вејсели го победи големиот баш-пеливан Ахмет Јавуз од Турција (ФОТО)

Мухамед Вејсели од Македонија го направи најголемото изненадување на третиот Балкански турнир во пеливанско борење во Лубиње – Косово, на кој македонските пеливани освоија...

Седум злата за македонските пеливани на Балканските турнири (ФОТО)

Со завршувањето на вчерашниот трет Балкански турнир во пеливанско борење во Лубиње – Косово. македонските пеливани освоија вкупно седум златни медали, Бугарија 6,Турција 2,...

4 први места за македонските пеливани во Кичево, денес во Косово без Дејан Митров

Со денешниот турнир завршува пеливанската серија од три натпреварувња со борачи од Македонија, Албанија, Бугарија, Турција и Косово во нашата земја и Косово. Најпрво се...

Тефејуз на пеливански турнир во Едрене кој се одржува 655 години

Екипата на БК Тефејуз е специјален гостин на најголемиот турнир во историјата на пеливанското борење „Киркпинар 2016“ во Едрене – Турција. Овој турнир се одржува...

Дејан Митров најдобар на пеливанскиот турнир „Ускана 2016“ во Кичево (ФОТО)

Во Кичево вчера се одржа Меѓународен пеливански турнир „Ускана 2016“ со учество на над 100 пеливани во пет тежински категории од Албанија, Бугарија, Косово...

Фиданчо Јованов прв на пеливанскиот турнир во Костурино (ФОТО)

Фиданчо Јованов го освои првото место на пеливанскиот турнир во струмичкото село Костурино во 5-та рака. Тој во финалето на турнирот по повод празникот „Петровден“...

Пеливаните освоија пет медали на силниот турнир во Косово (ФОТО)

Пеливаните се покажаа во одлично светло на во неделата на силниот Меѓународен турнир во традиционално пеливанско борење во Косово. Дејан Митров, А.Арсов, Орхан Ибрахими, Самир...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Варшава од утре е домаќин на Европското првенство во борење, Македонија со четворица борачи

Европското првенство во борење започнува во понеделник (19 април) во Варшава. Главниот град на Полска ќе биде домаќин на некои од најистакнатите спортисти на...

Уште две борби и Федор Емилијаненко се збогува со ММА

Скот Кокер откри дека MMA легендата Федор Емелијаненко ќе направи уште две борби и ќе се повлече од ММА. Претседателот на Белатор сака Федор...

Харуни: Цврста и рамноправна борба, да победеше и Ардијан немаше да има забелешки

Ардијан Аземи (-91 кг) синоќа на Светското боксерско првенство за млади во Киелце, Полска, загуби со поделена одлука на судиите од Кубанецот Хорхе Фелимон...

Роберт Витакер извојува впечатлива победа над Гастелум

Роберт Витакер го совлада Кевин Гастелум во главниот меч на УФЦ Вегас 24. 30-годишниот Австралиец го доби мечот со едногласна одлука 50-45, 50-45, 50-45. Поранешниот...

Џејк Пол го нокаутира Бен Аскрен во првата рунда (ВИДЕО)

Блогерот Џејк Пол го победи Бен Аскрен со нокаут во првата рунда. Поранешниот ММА борец не го сфати мечот сериозно и веднаш имаше коментари...

Џошуа откри дека Фјури добил понуда која не може да ја одбие: Го потпишав...

Наскоро може да пристигне и официјална потврда дека се исполнети сите услови за мечот за апсолутен светски шампион во бокс меѓу Ентони Џошуа и...

Аземи во рамноправен меч загуби од Кубанецот Фелимон со судиска одлука (ВИДЕО)

Ардијан Аземи (-91 кг) во рамноправен меч загуби со одлука на судиите во осминафиналето од Кубанецот Хорхе Фелимон на Светското боксерско првенство за млади...