Пеливанска борба во 1916 година во Гостивар

Фотографија која сведочи дека борењето на нашиве простори било популарно и пред 100 години. Во центарот на Гостивар се одржал пеливански турнир во 1916 година кој бил пропратен од многу гледачи.

Бобан Данов триумфираше против Рамазан Бакија во Радовиш (ФОТО)

Бобан Данов го освои првото место во Радовиш во прва рака/баш-пеливан категоријата, најтешката, во извонредно финале со Рамазан Бакија. На овој турнир се одржа и влечење во јаже, а штипјани беа најсилни. Ipon.mk/В.Д.

Само Мухамед Вејсели го победи големиот баш-пеливан Ахмет Јавуз од Турција (ФОТО)

Мухамед Вејсели од Македонија го направи најголемото изненадување на третиот Балкански турнир во пеливанско борење во Лубиње – Косово, на кој македонските пеливани освоија вкупно седум златни медали во конкуренција на натпреварувачи од Бугарија,Турција, Албанија и Грција. Вјесели најпрво го...

Седум злата за македонските пеливани на Балканските турнири (ФОТО)

Со завршувањето на вчерашниот трет Балкански турнир во пеливанско борење во Лубиње – Косово. македонските пеливани освоија вкупно седум златни медали, Бугарија 6,Турција 2, Албанија 2 и Грција со 1 бронзен медал. Да посетиме дека првиот турнир беше одржан на...

4 први места за македонските пеливани во Кичево, денес во Косово без Дејан Митров

Со денешниот турнир завршува пеливанската серија од три натпреварувња со борачи од Македонија, Албанија, Бугарија, Турција и Косово во нашата земја и Косово. Најпрво се одржа турнрот во Кичево на 30 јули, наредниот ден во Манастирица (Косово) и денешниот во...

Тефејуз на пеливански турнир во Едрене кој се одржува 655 години

Екипата на БК Тефејуз е специјален гостин на најголемиот турнир во историјата на пеливанското борење „Киркпинар 2016“ во Едрене – Турција. Овој турнир се одржува 655 години без прекин. Тефејуз го предводи легендата на борењето, Назми Али, како поранешните најдобри...

Дејан Митров најдобар на пеливанскиот турнир „Ускана 2016“ во Кичево (ФОТО)

Во Кичево вчера се одржа Меѓународен пеливански турнир „Ускана 2016“ со учество на над 100 пеливани во пет тежински категории од Албанија, Бугарија, Косово и Македонија. Најатрактивна беше борбата во средната категорија, каде што во финалето се сретнаа двајцата наши...

Фиданчо Јованов прв на пеливанскиот турнир во Костурино (ФОТО)

Фиданчо Јованов го освои првото место на пеливанскиот турнир во струмичкото село Костурино во 5-та рака. Тој во финалето на турнирот по повод празникот „Петровден“ го совлада Теодор Темелков и ја освои наградата. Инаку Јованов е борач на БК Бучим од...

Пеливаните освоија пет медали на силниот турнир во Косово (ФОТО)

Пеливаните се покажаа во одлично светло на во неделата на силниот Меѓународен турнир во традиционално пеливанско борење во Косово. Дејан Митров, А.Арсов, Орхан Ибрахими, Самир Ибраими и Рамазан Бакија покажаа дека се нашите најдобрите пеливани, освојувајќи пет медали. „Голема борба се...

Влатко Зајков најдобар пеливан на турнирот во Погулево-Радовиш

По повод верскиот празник „Спасовден“ во Погулево кај Радовиш се одржа турнир во пеливанско борење на кој победи Влатко Зајков со победата во финалето над Влатко Анцев, додека трета позиција е за Фиданчо Јованов. Органоизатори на турнирот со Аце Поцев,...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Tајсон за затворските денови: Имав толку многу секс што не можев да вежбам

Мајк Тајсон се наоѓа во центарот на вниманието откако одлучи да тренира за да се врати во рингот. Тајсон во 90-тите беше на врвот на...

Шекил О’Нил ги смачка црните појаси во БЏЏ

Поранешната кошаркарска ѕвезда Шекил О'Нил веќе неколку години тренира џиу-џицу. Пензионираната легенда во НБА има релативно добри способности за борење. Шек имаше и демонстративна средба...

Белфорт за Тајсон: Треба многу кураж, за да се вратиш на 53 години

ММА ветеранот Витор Белфорт тренираше со поранешниот боксерски шампион Мајк Тајсон. Двете легенди беа на Флорида и заедно тренираа пред Тајсон да се врати...

Дали е можно: Мајк Тајсон ќе се бори против Тајсон Фјури

Британските медиуми пишуваат дека ќе има ревијална борба помеѓу 53-годишниот Мајк Тајсон и 31-годишниот Тајсон Фјури. „Добив повик да се борам со Мајк Тајсон и...

Дејан Митровски: Репрезентативците мора да бидат подготвени, но држвата мора да им помогне на...

Пандемијата на коронавирусот ги парализира сите спортски активности, а со денешното укинување на забраната за движење (полицискиот час) и претходно донесените протоколи за ативирање...