Стојанов, Јованов и Цинцовски пеливански победници во Пугулево

Александар Стојанов, Фиданчо Јованов и Тоше Цинцовски се победници на пеливанскиот турнир во село Пугулево кај Радовиш во прва, втора и трета рака. Турнирот се одржа по повод верскиот празник Свети Спас (Спасовден). Ipon.mk/В.Д.

Дејан Митров – најдобар пеливан во 2018 година (ФОТО/ВИДЕО)

Дејан Митров е прогласен за најдобар пеливан во сениорска конкуренција за 2018 година, додека Кадир Камбери е најдобриот кај јуниорите. Митров годинава има 40 борби од кои само две завршија нерешено, додека другите ги реши во своја корист Признанијата се доделени...

Бобан Данов и Ертан Еркан од Турција се бореа 1 час (ФОТО)

По барање на публиката и организаторот на Меѓународниот пеливански турнир во Кичево во понеделникот се сретнаа еден од најдобрите турски пеливани Ертан Еркан и еден од најдобрите македонски пеливани Бобан Данов во најатрактивната категорија „баш пеливан“. „Еркан на најсилниот пеливански...

Сребро за Имери бронза за Салихаси на пеливанскиот турнир во Бурса (ФОТО)

Борачите на Тефејуз освоија два медала на Меѓународниот пеливански турнир во Бурса-Турција. Јетмир Имери освои сребрен медал, а младиот и талентиран борач Аид Салихаси бронзен. Да потсетиме дека Салихаси на Европското првенство за кадети минатата недела го освои петото место. Инаку...

Фати Вејсели го освои првото место на „Нигрита 2017“ во Грција (ФОТО)

На Меѓународниот турнир „Нигрита 2017“ во Грција во народно борење (пеливани) Фати Вејсели го освои првото место во 4-та категорија. Вејсели прво славеше против Ерменец, а потоа и против Грк. Турнирот се одржа на 7 мај. Ipon.mk/В.Д.

Пеливаните на најголемиот турнир во Хатај-Турција

Македонските претставници во пеливанско борење за прв пат ќе учествуваат на најголемиот турнир за традиционално борење во Хатај, Турција. Од Федерацијата за пеливанско борење на Македонија известуваат дека турнирот е на 12 и 13 септември, а во комбинација за нашиот...

Пеливани и клубови ќе ја бојкотираат федерацијата, бараат разрешување на раководството

Пеливани и клубови ќе ја бојкотираат Федерацијата за пеливанско борење на Македонија, највува иницијаторот Бобан Данов кој е активен пеливански борач. Данов вели дека иницијативата и за одржување на...

Штипјани најуспешни на пеливански турнир во Косово со 3 први и 2 трети места...

Штипските борачи пеливани од Меѓународниот турнир во Долно Љубане, Косово, се враќаат со три први места и по две трети и се најуспешни на турнирот. Дејан Митров ја покажа добрата форма и на овој турнир и е во серија од...

Талентираниот Алириза Арапоски триумфираше во Сарај-Струмица и Лозово, најавува успешна кариера

Алириза Арапоски – Лико е од помладата гренарција на пеливани кој ветува многу.  Талентот го покажа на дело на почетокот на оваа  сезона освојувањи златни медали на пеливанските турнири во Сарај –...

Рамазан Бакија трет на Балканскиот пеливански турнир во Бугарија!

 Рамазан Бакија на Меѓународниот Балкански турнир во традиционално пеливанско борење го освои трето место. Турнирот се одржа во неделата во Шумин во Бугарија. „Третото место гоосвои во  баш категорија, односно над 95 кг  Доколку судиите беа по објективни, Бакија требеше...
- Advertisement -Колекцијата пролет-лето во ГТЦ и Сити мол

Од наш агол

Инстинктивна самоодбрана – улична самоодбрана со Златко Неделковски (ВИДЕО)

Инстинктивната самоодбрана - позната и како улична самоодбрана е наменета за луѓе кои што не практикуваат боречки вештини и спортови воопшто. Самоодбраната во основа...

Последни објави

Кормиер: Мек Грегор – Силва е поголем меч од Џонс – Нгану

Даниел Кормиер гори од љубопитност да го види Конор Мек Грегор против Андерсон Силва. Силва неодамна го предизвика Мек Грегор на социјалните медиуми и Ирецот...

Тајсон Фјури: Јас сум белец, па сум бил жртва на расизам

Шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, вели дека и покрај тоа што е белец, честопати бил цел на расизам во Велика Британија...

Џон Џонс „ги воспитува“ хулиганите на протестите во САД (ВИДЕО)

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија и еден од најдобрите борци на сите времиња, Џон Џонс излезе да протестира против убиството на Џорџ Флојд. Џонс...

Бруно Канети се степал со разбојници, но е застрелан во гради! (ФОТО)

Аргентинскиот ММА-борец, Бруно Канети е сместен во болница откако бил застрелан во гради, откако двајца вооружени разбојници се обиделе да му го украдат моторот. Двајца...

Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија...