2 C
Skopje
25/02/2021 | 05:45

Фиданчо Јованов прв на пеливанскиот турнир во Костурино (ФОТО)

Фиданчо Јованов го освои првото место на пеливанскиот турнир во струмичкото село Костурино во 5-та рака. Тој во финалето на турнирот по повод празникот „Петровден“...

Дејан Митров прв на турнирот за Петровден во Костурино (ФОТО)

Дејан Митров во силна конкуренција го освои првото место на Меѓународниот пеливански турнир во Костурино-Струмица, кој се одржува по повод празникот Петроведен. Митров имаше три...

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија го одржа годишното Собрание

Федерацијата за пеливанско борење на Македонија го одржа редовното годишно Собрание во Скопје на кое присуствуваше и заменик директорот на Агенција за млади и...

Тефејуз на пеливански турнир во Едрене кој се одржува 655 години

Екипата на БК Тефејуз е специјален гостин на најголемиот турнир во историјата на пеливанското борење „Киркпинар 2016“ во Едрене – Турција. Овој турнир се одржува...

4 први места за македонските пеливани во Кичево, денес во Косово без Дејан Митров

Со денешниот турнир завршува пеливанската серија од три натпреварувња со борачи од Македонија, Албанија, Бугарија, Турција и Косово во нашата земја и Косово. Најпрво се...

Пеливанската федерација утре одржува вонредно Собрание

Пеливанската федерација на Македонија утре ќе одржи вонредно Собрание. Од Федерацијата се повикуваат на член 25 од Статутот, поради непочитување на законот за спорт на...

Победници на турнирот во Чалакли: Митров, Имери, Ајдари, Ибраими и Шенер (ФОТО)

Со 26. Меѓународен традиционален пеливански турнир –Пролетни веселби во Чалакли, Валандово, почнуваат пеливанските натпревари во Македонија. Пред бројната публика се претставија над 100 пеливани од сите...

Данов, Мамути, Арапоски, Назифов и Бислими се победници во Костурино (ФОТО)

Вчера во Костурино – Струмица се одржа традиционалниот пеливански турнир при што во најатрактивната категорија победник е...

Влатко Зајков најдобар пеливан на турнирот во Погулево-Радовиш

По повод верскиот празник „Спасовден“ во Погулево кај Радовиш се одржа турнир во пеливанско борење на кој победи Влатко Зајков со победата во финалето...

Муртезани 8-ми на Светското традиционално борење во Турција

Младиот Бислим Муртезани (-80 кг) имаше забележителен настап на Светското традиционално борење во Хатај-Турција. Тој го освои осмото место, а во иднина се очекуваат...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Како би требало и како не би требало да се однесуваат...

Ако во изминатиот период пишувавме за некои критериуми кои треба да ги исполнуваат клубовите, стручните лица (тренерите), па спрема тие карактеристики родителите да бираат...

Последни објави

Славеше победа, а тоа беше крај за рунда, на крајот загуби (ВИДЕО)

Бразилскиот борец Зулузињо, познат по тоа што има 160 килограми, иако е ветеран со 42 години, на борбата со Русинот Јусуп Шуаев на АМЦ...

На Хрговиќ му ја нудат најголемата борба во кариерата, има два дена за одлука

Американецот Мајкл Хантер (19-1-1) на социјалните мрежи откри дека ИБФ бара да биде првиот предизвикувач во боксот против најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ (12-0)....

Европските квалификации за Игрите во Токио ќе се одржат од 4 до 8 јуни

Европските квалификации во бокс за Олимписките игри во Токио продолжуваат од 4 до 8 јуни, а местото на одржување ќе биде одредено на 1...

Џошуа: Не сакам да ме паметат по победите

Ентони Џошуа сака да остане во историјата, но не со своите победи во боксерскиот ринг, туку со оние надвор од него. Британскиот шампион зборуваше за...

Еднорак мај тај борец прави чуда (ВИДЕО)

Синот на легендата на Челзи, Гевин Пикок - Џејк, ниже победи во професионалниот ринг на мај тај и покрај тоа што е со една...

Енди Руиз не е воодушевен од последниот меч на Џошуа: Фјури ќе го победи

Поранешниот шампион и противник на Ентони Џошуа, Енди Руиз, изјави дека не е импресиониран од последната победа на Англичанецот против Кубрат Пулев во декември. Иако...

Розенструик сака да блесне на средбата со Гане

Жаирзињо Розенструик знае колку се големи очекувањата од навивачите на неговиот противник Сирил Гане. Тие требаше да се сретнат на коглавниот меч на 13 март,...